Ana SayfaEkolojiİklim & SuAntony Hegarty'den iklim değişikliği marşı: 4 Degrees

Antony Hegarty’den iklim değişikliği marşı: 4 Degrees

-

Antony Hegarty‘nin güçlü bir protesto içeren iklim marşı Paris İklim Zirvesi‘ndeki liderleri etkileyebilir mi? “Cesur olalım ve olabildiğince doğruları konuşalım” diyen Antony’nin şarkısı şimdiden dünyanın en güçlü protesto şarkıları arasında yerini aldı.

Şarkının ismi “4 Degrees” (4 Derece) küresel sıcaklık artışını işaret ediyor. Avustralyalı bilim insanları 2100 yılında dünyadaki sıcaklık artışının 4 dereceyi bulabileceğini belirtiyorlar. Şarkıyı yeni proje ismi ANOHNI olarak yayınlayan Hegarty ise şarkıda kıyamet dileklerini dillendiriyor:

Köpeklerin su için ağladığını duymak istiyorum / Balıkların denizlerde tepetaklak olmalarını görmek istiyorum / Ve o lemurların ve tüm küçük canlıların / yanışlarını görmek istiyorum. / Sadece 4 derece / Gergedanların ve bütün o büyük memelilerin / arazilerde sürünerek ağladığını görmek istiyorum / Hayvanların ağaçlarda öldüğünü görmek istiyorum / Haydi gidelim / Sadece 4 derece!

Antony Hegarty 2

Sözleri okuyunca sanki çizgi filmvari bir petrol babasının dilekleriymiş gibi görünüyor. Şarkı aslında insanlık olarak ortak kibirimizi ve küstahlığımızı barındırıyor: Hepimiz 4 derecelik bir değişimin gerçekten ne sonuçlar getireceğini merak ediyoruz ve dünyanın açgözlülüğümüzü durduracağını varsayıyoruz. Daha da ileriye giderek en büyük tabuları dillendiriyor: İlkim değişikliğinin büyük etkilerinden önceki son zamanların keyfini çıkarıyoruz ve hatta üzerindeki gücümüzü korumak adını dünyayı mahvediyoruz. Şarkı bu aptallığımızı en güzel şekilde iğneliyor.

Hegarty, dünyaya hoşçakal diyerek el sallayan “Another World” isimli çalışmasıyla gezegenimizin geleceği konusundaki hassasiyetini dile getirmişti:

“Başka bir dünyaya ihtiyacım var / Bu dünya neredeyse tükendi… Denizleri özleyeceğim / Karı özleyeceğim / arıları özleyeceğiz / büyüyen bitkileri özleyeceğim.”

Bu şarkı yüreklere dokunan bir piyano baladı iken 4 Degress ise üzüntü, suçluluk ve panik duygularının ötesine geçen güçlü bir şarkı. Bu şarkı ayrıca bize şu sıralar Paris’te oynan bahsi bize hatırlatırken hepimizin bu sınıra uyur adımlarla ilerlediğimizi yüzümüze vuruyor.

Kaynak: The Guardian 

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...
Burak Bilen
Burak Bilen
Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hindistan'da aldığım ve deneyimlediğim yoga öğretisini paylaşmaya çalışıyorum. Ekoloji, yemek kültürü ve yoga ile ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol