Okuma süresi: < 1 dakika

Mersin Tarsus’ta dolmuş şoförü tarafından öldürülen ve vücudu yakılan Özgecan Aslan’ın bugün görülen davada 3 katil zanlısına ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Suçlulara herhangi bir cezai indirim uygulanmadı.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında mahkeme heyeti Özgecan’ı minibüsüyle şehrin dışına götürüp öldüren Suphi Altındöken‘e canavarca hisle öldürmek ve cinsel saldırı suçlarından ağırlaştırılmış müebbet cezasına karar verdi. Altındöken’in arkadaşı Fatih Gökçe ve babası Necmettin Altındöken’e de mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Kararın açıklanmasından sonra konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Gülsüm Kav, “Meclis ve yeni aile bakanı Özgecan Aslan davasını emsal tutarak kadın cinayetlerine yeni düzenleme getirmelidir. Öldürülen tüm kadınlar için buradaki adaletin geçerli olmasını istiyoruz. Kasım ayında 25 kadın arkadaşımızı kaybettik. Biz tüm kadınların Özgecan kadar masum olduğunu biliyoruz. Kadınların öldürülemez olduğunu Türk Ceza Kanunu’nda da göstermeliyiz. Bundan sonraki ilk adımımız Meclis’e gitmek olacak” dedi.

Duruşma sırasında Suphi Altındöken çok pişman olduğunu söyledi: “Ne çektiğimi bir ben bilirim bir de allah…” Ayrıca Altındöken nitelikli cinsel saldırı suçunu kabul etmedi, Özgecan’ı arkadaşı Fatih Gökçe ile birlikte öldürdüklerini iddia etti. Katilin babası ise “Tüm Türkiye halkından özür diliyorum, oğlum bu işe karıştığı için” dedi. Fatih Gökçe de cinsel saldırı suçunu reddetti ve “Ben bir sapık değilim” dedi. Ancak katillerin yakarışları cezanın en üst sınırdan ve indirimsiz verilmesine engel olmadı.

Üç sanığa da ağırlaştırılmış müebbet verilmesi Özgecan’ı geri getirmeyecek, ama tecavüzcü ve katletme zihniyeti taşıyanlara bir göz dağı olacak nitelikte.