Okuma süresi: 2 dakika

MNG tarafından yapılmak istenen Kavak HES projesi ikinci defa “ÇED olumlu” raporu aldı. İlçe sakinleri ve farklı şehirlerde yaşayan çevreciler duruma tepkili.

Artvin’in Arhavi ilçesine MNG adlı şirket tarafından yapılmak istenen HES projesinin ikinci defa ÇED olumlu raporu alması üzerine ilçe sakinleri harekete geçti. “Dünyada bir ilçe merkezine yapılacak ilk HES” olması nedeni ile “Çılgın HES” projesi olarak da adlandırılan Kavak HES projesi ve kurulması düşünülen diğer HES’leri protesto etmek için 23 Mayıs Cumartesi günü saat 11.30 da büyük katılımın beklendiği bir yürüyüşe hazırlanıyor.

Arhavizyon 11

Can suyuna yüzde 2 artış!

Kavak Köyü’ndeki HES inşaatının girişinde toplanan kalabalık; “MNG elini derelerden çek, Arhavi HES istemiyor” şeklinde pankartı açtı,“HES’lere hayır” sloganı attı. HES şantiyesi önünde konuşma yapan Platform üyesi Osman Kabak; “Şimdi aynı ÇED raporunu allayıp pullayıp yeniden onayladılar. Yeni ÇED raporunda lütfetmişler, yüzde 11 olan can suyu miktarını da yüzde 13’e çıkarmışlar. Böylece mahkemenin durdurma kararının gereklerini yerine getirdiklerini söylüyorlar. Eski ÇED raporunda olduğu gibi şirketin kârını maksimuma çıkarmayı amaçlayan, bilimsellikten uzak, yalan yanlış hesaplar yapılmış. Bu derede yaşayan denizalası, kültürümüz, dere ile olan bağımız, projenin sosyal etkileri ve bizim dere sevdamız yok sayılmış. Buna razı olmayacağız. Yeniden ÇED iptal ve imar planı iptal davaları açıldı. Daha önce olduğu gibi bundan sonrada davaları kazanacağımıza inanıyoruz” dedi. “Artvin Valiliği tarafından insanı hiçe sayan ve yasalara aykırı olarak verilen gece çalışma izni hemen iptal edilmelidir” şeklinde konuşan Kabak, valiliğin çalışma izninin yasaya aykırı olduğunu ve dava açtıklarını belirtti. 

(Görsel: Oda TV)
(Görsel: Oda TV)

“Memleketini, doğasını, deresini seven ve sahip çıkan” herkesi yürüyüşe davet eden Arhavi Doğa Koruma Platformu yetkilileri; “Arhavi’nin doğasını ve deresini kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Mücadelemiz sürecek. Ta ki ilçemizin deresini kurutacak olan bu şirketlerin buradan defolup gitmelerine kadar” şeklinde konuştu. 

Arhavi Doğa Koruma Platformu yetkilileri açıklamasında, İstanbul’dan Cuma günü saat 18’de Kadıköy’den (Nikah dairesi arkasında) kalkacak olan otobüsle gelmek isteyen Arhavililer’in ve çevre dostlarının 0535 238 87 29 numaralı telefonlardan yer ayırtabileceklerini belirttikten sonra Ankara’dan da otobüslerle eylem için gelen Arhavililer’in olduğunu söylediler.

Kaynak: DHAArhavizyon
Başlık Fotoğrafı: Sendika.org