Okuma süresi: < 1 dakika

Avusturya’nın dokuz eyaleti içerisinde en büyüğü olan Aşağı Avusturya‘nın kasım ayının ilk haftası itibarıyla yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yaptığı resmi olarak açıklandı. 1,5 milyondan fazla nüfusa sahip eyaletin elektrik enerjisi artık yüzde 100 yenilenebilir enerjiden karşılanıyor.

Dünya liderlerini iklim değişikliği için Paris’te bir araya getirecek BM İklim Değişikliği Konferansı’ndan sadece haftalar önce, Aşağı Avusturya’nın bu başarısı çevre konusunda onca kötü haber arasında bir umut ışığı ve yenilenebilir enerji üretiminde devlet rolünün önemi açısından bir örnek olarak görülüyor.

Eyalet başkanı Erwin Proell bir basın toplantısında, ağırlıklı olarak enerji verimliliğine yoğunlaştıklarını ve yenilenebilir enerji üretimini artırdıklarını açıkladı. Aşağı Avusturya güneş tarlalarından Tuna nehri üzerindeki hidroelektrik santrallerine, 2002’den itibaren yenilenebilir enerji alanında toplam 2,8 milyar euro yatırım yaptı.

Temiz enerjiye yönelmenin sadece çevresel olarak değil istihdam açısından da çok büyük bir artısı var. Yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlar sayesinde Aşağı Avusturya 38 bin yeşil istihdam yarattı. Bu sayının 2030 yılına kadar 50 bin’e ulaşması bekleniyor.

1978 yılında yapılan referandumla halkın nükleere karşı çıktığı Avusturya’da ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 75’inin kaynağı yenilenebilir enerji.

Kaynak: Science AlertThe Guardian