Okuma süresi: < 1 dakika

Atıldık, sürüldük, tutuklandık ama rezil olmadık, ayrılmadık, yenilmedik

Olağanüstü hâl kısa adıyla OHAL’in ilanından sonra en çok alıştığımız kelimelerden biri de Kanun Hükmünde Kararname yani KHK oldu. KHK’larla birlikte işlerinden atılan yüzbinlerce emekçinin birçoğu barış isteyen, başka türlü bir dünyanın hayalini kuranlardı. Onlardan biri de KHK ile ihraç edilen öğretmen Duygu Şahlar’dı.

İhraç edildikten sonra uzun zamandır yaptığı tiyatro çalışmalarına ağırlık verip, “Bi’şey Anlatıcam” adıyla büyüklere masallar anlatmaya başladı. Şimdi de hazırladığı oyun “Ee Şimdi Kurtulduk mu?” ile Türkiye turnesine çıkıyor.

Yola çıkış fikrine dair konuşan tiyatrocu Şahlar;

KHK’dan sonra tiyatro yetişti imdadıma. “Bi’şey Anlatıcam” dedim önce, sonra da “Eee, kurtulduk mu?” masalını anlatmaya başladım. Önceleri dostlara anlattığım bir masal olmuştu, şimdi ise herkesle buluşmak istediğim bir köprü. Bir özgürlüğe kaçışın hikâyesini anlatacağım, uğrayacağım her durakta. Yolculuğumda hedefim Eğitim-Sen’in olduğu bütün illere gitmek; KHK’lı olan-olmayan bütün herkesle söyleşmek, şu üzerimize üzerimize gelen göğü biraz ittirmek. Hep birlikte söyleyerek, söyleşerek yoluma devam etmek istiyorum. Her durakta güçlü bir nefes alacağız, çaresiz olmadığımızı söyleyeceğiz birbirimize, “hadi kalk!” diyeceğiz. KHK denen naneye bir nanik yapacağız. Atıldık, sürüldük, tutuklandık ama rezil olmadık, birbirimize düşmedik, ayrılmadık, yenilmedik. Gittiğimiz yerlerde muhalif sanat yapan dostlarımızla, KHK ile işinden atılmış dostların bu biçimde ki çabalarıyla ortaklaşmak bizi elbette mutlu edecek. Yolculuk sonunda bir iletişim ağı kurabilirsek, birlikte yola devam edebilirsek ne mutlu bize.” dedi.

Aynı zamanda tüm sürecin belgeselinin de çekileceğini söyleyen Şahlar, “sürecin sonunda ortaya çıkacak olan belgesel-video günlük ise, neredeyse tüm ülkedeki sendikal mücadele sonucu işinden atılan öğretmenlerin ortak hikâyesini anlatacak. Bu belgeseli bütün ihraç edilmiş kamu emekçilerine adayıp, Eğitim-Sen’e armağan edeceğiz” dedi. Tiyatrocuya yol boyunca oyun için bir müzisyen, çekimler için de bir sinemacı arkadaşı eşlik edecek.

Oyun tarihleri ve yerleri için https://www.facebook.com/biseyanlaticam sayfasını ziyaret edebilirsiniz.