Ana SayfaGüncelAvusturalya evlilik eşitliğine "evet" dedi

Avusturalya evlilik eşitliğine “evet” dedi

-

Avustralyalılar evlilik eşitliği oylamasında büyük ölçüde evet oyu kullandı.

Yasal bir bağlayıcılığı bulunmayan danışma amaçlı oylamada Avustralya İstatistik Ofisi, seçmenlerin %61.6 sının eşcinsel çiftlerin evlenebilmesi için evet oyu kullandığını bildirdi.

 

Evet oyu kullanan coşkulu seçmenler, sonuçları halka açık alanlarda şarkılar eşliğinde dans edip, gökkuşağı bayrağı sallayarak kutladı.

Yasayı değiştirmesi için verilen önerge Senato’ya Çarşamba günü tanıtıldı. Şimdi ise düzenlemeler için görüşülecek. Evlilik eşitliği yanlısı Başbakan Malcolm Turnbull hükümetinin yasayı yılbaşına kadar meclisten geçirmeyi planladığını söyledi.

Malcolm Turnbull kesin sonuçların açıklanmasının ardından “Avustralya halkı kararını verdi ve ezici bir üstünlükle evlilik eşitliği için evet oyu kullandı. Halkımız adalet için, bağlılık için, aşk için evet dedi” açıklamalarında bulundu.

Avustralya Evlilik Yasası hakkındaki düzenleme teklifi zorlu ve uzun tartışmaların ardından posta yoluyla oylamaya açılmıştı. Çarşamba günü gelen sonuçlar ateşli tartışmalara bir son vermiş oldu. Öte yandan oylama eşcinsel evliliği destekleyenler tarafından da eleştirilmişti. Birçok destekçi oylamanın gereksiz olduğunu, parlamentonun direkt olarak konuyu görüşebileceğini kaydetti.

Oylama Avustralya’nın katılımı zorunlu oylamalarından biri değil, isteğe bağlı danışma amaçlı gerçekleşti. 12.7 milyon insan -yani seçmenlerin %79.5’i- sekiz hafta süren oylamaya katıldı. Katılımcılara “Düzenlenecek evlilik yasası eşcinsel çiftlerin evlenebilmesini kapsamalı mı?” sorusu soruldu.

Evet kampanyası kampanyasını eşitlik üzerinden yürütürken, Hayır kampanyası aile tanımının üzerinde durup, toplumsal cinsiyetin okullarda nasıl öğretileceği hakkında artan endişeler üzerinden bir kampanya yürütmeyi tercih etti.

İstatistik uzmanı David Kalisch 7.8 milyon katılımcının eşcinsel evliliği desteklediği, 4.9 milyon katılımcının ise karşı çıktığını duyurdu.

Aylardır süren çetrefilli tartışmaların ardından, Avustralya’nın büyük bir kısmı evlilik eşitliğini kabul etmiş oldu.

Kampanya boyunca duvarlara hakaret içeren grafiti yazıları yazıldı ve sözlü taciz yoluyla çirkin olaylar da yaşandı. Fakat artık iki taraf da yoluna devam etmek zorunda. Evet destekçileri, hükümeti verdiği sözü tutup yasayı geçirmesi için zorlayacak. Hayır destekçileri ise, politikacıları yasanın tanımı üzerinden ikna etmeye çalışacak ve eşcinsel evliliğe karşı çıkanlar için yasal koruma talep edecek.

Bugün sokaklarda gökkuşağı bayraklarının sallandığını görsek de, iki taraf da mücadelenin hala devam etmekte olduğunun farkında.
En çok Evet oyu veren seçmenler, %84 ile Melbourne ve Sydney şehirlerinin iç kısımlarında yaşayan yerliler. New South Wales bölgesindeki Blaxland şehri ise %74 ile en yüksek Hayır oyu veren şehir oldu.

Kaynak: BBC

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Eren Atmaca
Eren Atmaca
Her anında "öteki" olmayı deneyimleyen, kendi inşasında oldukça titiz biri. Oscar Wilde en büyük idolü.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol