17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemanın usta isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Sinema tutkunları festivalin masterclass’larında, yaşayan en büyük yönetmenlerden Béla Tarr’ın yanı sıra, Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth’u dinleme imkânını yakalarken; festivalin Bosphorus Film Lab programı kapsamında gerçekleşecek sinema sohbetleri de Türkiye’deki sinema ve televizyon profesyonellerini bir araya getirecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin etkinlik programı da büyük heyecan yaratıyor. Festivalin İstanbul’da ağırlayacağı üç önemli sinemacı festival kapsamında özel sinema dersleri verirken; Türkiye’de sinema ve televizyon sektöründen profesyonellerin katılacağı söyleşiler de sinemayla uğraşanlar için kaçırılmayacak

Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da!

Festivalin masterclass programının konukları ise; hiçlik, var oluş, yok oluş temalarından vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alan, yapıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız sinemacıyı da etkilemiş usta Macar yönetmen Béla Tarr, Costa Gavras’ın “Music Box” (1989), Ridley Scott’ın “The Martian” (2015) ve Béla Tarr’ın son iki klasiği “The Man from London” ile “The Turin Horse”ta da sanat yönetmenliğini üstlenmiş Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak.

Sinema ve TV profesyonelleri bir arada!

Festivalin yerli sinemaya destek amacıyla başlattığı Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleşecek söyleşiler ise, sinema ve televizyon sektöründen profesyonelleri bir araya getirecek. Oyuncu seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini, keşif süreçlerini ve sektörün ihtiyaçlarını cast direktörü Harika Uygur, yapımcı Nermin Eroğlu ve yönetmen Murat Şeker’den festivalin direktörü Bülent Turgut moderatörlüğünde dinleyeceğimiz “O Role Neden Seçilmedim?”; moderatörlüğünü sunucu Sena Keçeli’nin yapacağı, sanat yönetmenleri Deniz Göktürk Kobanbay ve Hakan Yarkın, kostüm tasarımcısı Gülümser Gürtunca ile sanat yönetmeni kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ’un konuşmacı olacağı “Bir Film Tasarlamak: Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı”; sinema dünyasında son yılların en çok tartışılan konularından biri olan dijital dönüşümü masaya yatıracak ve Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı Alpay Güler’in yanı sıra, MistCo’dan Mahmut İpşirli, Bir Film’den Kemal Ural, Star TV’den Yunus Halit Türe ve TiviBu’dan Mehmet Demirhan’ın konuşmacı olarak katılacağı “Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım” ve senarist Nuran Evren Şit’in moderasyonunu yapacağı, TRT’den Faruk Güven, yönetmen Mustafa Kara, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve Star TV Dramalar Direktörü Ümmü Burhan’ın konuşmacı olacağı “Senaryonuzu Kimler Okuyor?” başlıklı Bosphorus Film Lab Söyleşileri, sinemayla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken festival etkinliklerinden olacak.

Programda ayrıca, festivalin kurumsal iş ortağı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) Genel Müdürü İbrahim Eren’in konuşmacı olacağı “TRT’de Tanıdık Var mı?” başlıklı bir söyleşi de yer alacak.

Katılımın sınırlı olduğu Masterclass Programı’na ve Bosphorus Film Lab Söyleşileri’ne katılmak isteyenler için başvurular bogazicifilmfestivali.com’da devam ediyor.

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Festivalin biletleri ise mobilet.com’da satışta!

Sponsorlarımıza teşekkür ederiz…

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali; ana sponsorları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Sinema Genel Müdürlüğü’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Türk Hava Yolları’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’ne, Anadolu Ajansı’na ve TAV Havalimanları’na; kurumsal iş ortağı TRT’ye; televizyon sponsorları 24 TV, Habertürk TV ve NTV’ye; gazete sponsorları Habertürk ve Star’a; dergi sponsoru RABARBA’ya; radyo sponsorları NTV Radyo ve Radyo Voyage’a; dijital medya sponsorları Artfulliving, Beyazperde, Cineritüel, Film Hafızası, Öteki Sinema, Sadibey ve Sinefesto’ya teşekkür eder.

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali
17-26 Kasım 2017
Sinemalar: Atlas Sineması (Beyoğlu), Beyoğlu Sineması (Beyoğlu), Kadıköy Sineması (Kadıköy)
Biletler: mobilet.com’da
Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Etkinlikleri

Masterclass: Bobby Roth:
“Bir Yönetmen Hazırlanıyor”

Tarih: 18 – 19 Kasım 2017, Cumartesi-Pazar
Saat: 10.00–16.00
Yer: Grand Pera
Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: O Role Neden Seçilmedim?
Katılımcılar: Harika UYGUR (Cast Direktörü), Nermin EROĞLU (Yapımcı), Murat ŞEKER (Yönetmen)
Moderatör: Bülent TURGUT (UBFF Direktörü)

Tarih: 19 Kasım 2017, Pazar
Saat: 14.00–15.30
Yer: The Marmara Pera
Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Bir Film Tasarlamak: Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı
Katılımcılar: Hakan YARKIN (Sanat Yönetmeni), Deniz Göktürk KOBANBAY (Sanat Yönetmeni), Gülümser GÜRTUNCA (Kostüm Tasarımcısı), Serdar BAŞBUĞ (Sanat Yönetmeni & Kostüm Tasarımcısı)
Moderatör: Sena KEÇELİ (Sunucu)

Tarih: 20 Kasım 2017, Pazartesi
Saat: 12.00–13.30
Yer: The Marmara Pera
Başvuru için tıklayınız.

Masterclass: László Rajk
“Bir Kısırdöngü olarak Kent Mekânı: Béla Tarr’ın ‘Londra’daki Adam’ filminde görsel tasarım”

Tarih: 21 Kasım 2017, Salı
Saat: 16.00 –18.00
Yer: Rixos Pera
Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım
Katılımcılar: Alpay GÜLER (Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı), Mahmut İPŞİRLİ (MistCo), Kemal URAL (Bir Film), Yunus Halit TÜRE (Star TV), Mehmet DEMİRHAN (Tivibu)
Moderatör: Bülent TURGUT (UBFF Direktörü)

Tarih: 22 Kasım 2017, Çarşamba
Saat: 15.00 – 16:00
Yer: The Marmara Pera
Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Senaryonuzu Kimler Okuyor?
Katılımcılar: Faruk GÜVEN (TRT), Mustafa KARA (Yönetmen), Uğur İÇBAK (Görüntü Yönetmeni), Ümmü BURHAN (Star TV Dramalar Direktörü)
Moderatör: Nuran Evren ŞİT(Senarist)

Tarih: 23 Kasım 2017, Perşembe
Saat: 14.00 – 15:30
Yer: The Marmara Pera
Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: TRT’de Tanıdık Var mı?
Konuşmacı: İbrahim EREN

Tarih: 24 Kasım 2017, Cuma
Saat: 16.00 – 17:30
Yer: The Marmara Pera
Başvuru için tıklayınız.

Masterclass: Béla Tarr

Tarih: 25 Kasım 2017, Cumartesi
Saat: 13.00–15.00
Yer: Soho House İstanbul
Başvuru için tıklayınız.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com