Antalya Kaleiçi’nde bulunan Çello kafe, dünyanın birçok yerinden farklı tarzda müziğin çaldığı, özel toplanmış çayların bulunduğu, kafe ile aynı adı taşıyan kedi Çello ve diğer kedi ve köpek arkadaşları tarafından kuşatılmış bir mekân.

Kafenin bir diğer özelliği de sokak müziği, sokak şiiri, sokak tiyatrosu, masal geceleri düzenlemesi.

Çello aynı zamanda Alakır vadisini yok etmeye çalışan HES (hidroelektrik santrali) projesine karşı direnen kişilerin buluşma noktası olmuş gibi. Alakır için geceler düzenliyorlar, sürekli olarak Alakır’a gidiyorlar ve davaları yakından takip edip müdahil oluyorlar. Kısacası Antalya’nın ve çevresinin ekoloji mücadelesinde de yeri olan kimseleri içeren bir ortam. Alakır vadisinin direnişine destek olmak isteyenleri de bekliyor Çello.

Adını dişil enerjiden alan Çello, LGBT, kadın hakları ve çevreci mücadele aktivistlerinin imece usulü var ettiği bir mekân. Yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin derim.

Alakır vadisindeki doğa katliamı ile ilgili son durumları soruyoruz:

Alakır vadisi, hakkında alınan SİT kararına rağmen ADO holdinge bağlı Reis Enerji’nin yanı sıra Dedegöl Enerji ve Kürce HES’in saldırısı altında. SİT kararı olmasına rağmen zenginliğin ve bürokrasinin verdiği güç ile büyük bir doğa katliamı gerçekleştirip Antalya’nın geleceği ile oynayan bu kibirli kimselere devletin hiçbir organı dur demiyor. Antalya’nın gelecek nesillerine atılacak bu kazık şimdi hissedilmiyor olabilir ama gelecekte su ve orman sıkıntısı yaşanacağı açık.

HES projeleri sonucunda ormandaki canlı yaşam yavaş yavaş susuzluğun etkisi ile yok olacak. Bu durumda Alakır Vadisi’nin Antalya’ya sunmuş olduğu yaşam desteği de yok olmuş olacak, bunun cezasını da biz değil gelecek nesiller çekecek.

İşte bu yüzden biz Antalya ve çevresindeki herkesi Alakır’a sahip çıkmaya, canlı yaşamına ve çeşitliliğine saygı göstermeye davet ediyoruz. Orman ve vahşi yaşamın bize değil bizim ona ihtiyacımız olduğunu unutmamak gerekli.

Çello Facebook Sayfası

cello kafekafe cello 2kafe cello 3kafe cello 4