Okuma süresi: < 1 dakika

Pembe Hayat KuirFest, LGBTİ bireylere sanat aracılığıyla ifade kanalları yaratmak üzere başlattığı atölyeler dizisine bu yıl, Ayris Alptekin’in yürüteceği kurgu atölyesiyle devam ediyor.

Bir Hikâye Anlatıcısı Olarak Kurgu

Kurgu anlatıyı nasıl değiştirir? Sinema ve deneyimlediğimiz tüm sonradan yaratılan hareketli görseller belirli bir dizge ile sıralanır. Kurgu, bu sıralama ve kesme işleminden çok daha fazlasını, anlatıyı ve onun üslubunu inşa eder. Bu atölyede kurgu yalnızca pratik olarak değil aynı zamanda teorik olarak ele alınacaktır. Atölyede stok ve buluntu görüntüler kullanılacak ve kurgunun anlatıyı değiştirebilme veya yeniden yaratma ihtimalleri araştırılacaktır.

PROGRAM

1.Gün: Yarım gün kurgu ve kurgu teorisi hakkında oturum. Kullanılacak malzemelerin izlenmesi ve katılımcıların gün sonunda ikili gruplar halinde çalışmaları.

2.Gün: Çalışma sonucunda yapılan kurguların izlenip üzerine konuşulması ve çalışmaya devam edilmesi.

Katılımcı sayısı 8 kişilik kontenjanla sınırlıdır.
Ayris Alptekin

1992, İstanbul. Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama programında yüksek lisans yaptı. Mavi Dalga (2013, Zeynep Dadak, Merve Kayan) filminde yer aldı. Yeşim Ustaoğlu’nun yanında kurgu asistanlığı yaptı. Ardından Kar (2017, Emre Erdoğdu) filminin kurgusunu yaptı ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde En İyi Kurgu ödülünün sahibi oldu.

Başvuru için: https://docs.google.com/forms/d/1rFI77e3Tt4_zKf0Sn45ZCCpyIo26amQUNlzLQ-5BbMc/edit

7. Pembe Hayat KuirFest 26-28 Ocak tarihleri arasında, İDEA Kadıköy, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek. Festival programının ayrıntıları için takipte kalın!