Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafNefes kesen portreler geleneksel tarzın gücünü ortaya çıkarıyor

Nefes kesen portreler geleneksel tarzın gücünü ortaya çıkarıyor

-

Meksika‘nın bu bölgesinde gençler, atalarının güzel ve karışık geleneklerini devam ettiriyorlar.

Tehuana’dan geleneksel elbise giymiş bir kadın. Çiçekler kadife kıyafet üzerine ipek iple işlenir ve nesilden nesile gecen altın mücevherlerle bezelidir. Kadının arkasındaki iki adam, ‘’küçük boğalar’’ anlamındaki “toritos” olarak bilinir.

Meksika, cesur renkler ve canlı festivallerle dolu bir ülkedir, ancak muhtemelen hiçbir devlet, geleneklerinin ve kostümlerinin korunmasına Oaxaca’dan daha bağlı değildir. Kendini bu ritüelleri belgelemeye ve paylaşmaya adamış Meksikalı fotoğrafçı Diego Huerto‘ya bir sor; o da, atalarından miras aldıkları geleneklerle gurur duyan Oaxaca gençliği tarafından bu geleneklerin büyük ölçüde korunduğunu dile getirir.

Her yıl Temmuz’da Oaxaca bölgesi çevresinden insanlar kimi zaman Los Lunes del Cerro ya da Mondays on the Hill  olarak da anılan  Guelaguetza festivali için başkentte toplanırlar. Bölgedeki 16 yerli grup, mısır tanrıçası Centonetl kutlamalarında kendi müzik ve danslarını paylaşmak için toplanırlar. Bu, ülkede açık ara en büyük festivallerden biri; ancak yıl boyunca festivallerin ve yerel kıyafetlerini, Oaxaca dansını ve sanatını keşfedebileceğin tek festival değildir.

Buradan daha fazla fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

Huerta, bu eşsiz Mexica şehri ve gelenekleriyle ilgili birkaç sorumuzu yanıtladı.

1- Meksika’da nerede büyüdünüz? Bir çocuk olarak çevrendeki dokumalar, modalar ve kostümlerle ilgili anıların var mı?

Monterrey bölgesindeki Nuevo Leon eyaletinde doğdum. Kuzeydoğu Meksika her zaman yerli insanların kopmuş bağlarıyla karakterize edilmektedir, bu yüzden gelenekler gerçekte yok olur. Bu sebepten Jalisco dağlarında Wixarika halkıyla ilk tanıştığımda kıyafetlerinin güzelliklerine inanamadım. O an, artık Oaxaca’daki gelenekler hakkında her şeyi öğrenmenin vakti olduğuna karar verdim.

İguana, bu insanlar için binlerce yıllık önemli bir ikon.

2-Oaxaca’da hava fişeklerle çevrelenmiş çiçekli elbise giyen kadının hikayesini açıklar mısın lütfen? Festival ne içindi?

Genelde insanlar geleneksel Tehuana kostümü giyen bir kadını gördüklerinde bunun bir festival için olduğuna inanırlar ki bu tamamen yanlıştır. Resimde kadın, son 100 yılda çok az değişiklik geçirmiş olan geleneksel elbisesini giyiyor. Kadının arkasındaki iki adam toritos olarak adlandırılır. Bir boğa şeklinde kamıştan yapılmış bir nesne kullanırlar ve kıvılcım çıkarmak için ateşe toz ve ışık eklerler.

Oaxaca’daki Tehuantepec Isthmus bölgesi, yerli sanatkarlar tarafından elle yapılan kostümler giyen binlerce kadının olduğu Katolik kiliselerinin koruyucu azizler ve bakireler adına yaptığı çoğu festivaller ile ayırt edilir. Çiçekler, ipek iple kadife giysinin üzerine işlenir ve nesilden nesile geçen altın mücevherlerle bezenir. Altın kullanımının statü ya da gücü göstermek için kullanılmadığını daha çok ailelerin gözettiği ve nesilden nesile aktardıkları hatıralar olduğunu vurgulamak önemlidir.

3- Saç süsünü ve nasıl yapıldığını anlatabilir misin? Neyi temsil ediyor?

Saç süsü, sert kalmasını sağlayan katlanmış ve kolalanmış beyaz dantelden yapılır. Dini ve şenlik olmak üzere iki görevi vardır. Kadınlar kiliseye girdiklerinde saygı ve tevazu göstermek için kıyafetlerini tersine çevirip giyerler.

4- Şeytanların Dansı kostümleri, diğer dans kostümlerinden daha az incelikli ve renkli gözüküyor. Bana onlardan bahsedebilir misin?

Şeytanların Dansı, Oaxaca’nın kıyısına özgüdür. Dansın sergilendiği köylerden biri olan Collantes kasabası Afrika’nın danslarını ve melodilerini korumuştur. Kostümler, köle sahiplerinin kölelerine giyinmeyi emrettikleri şekli temsil eder. Basit ve mütevazı kıyafetine rağmen Afro-Meksikan halkın zenginliği danslarının her birinde gösterilir.

5-Bu geleneksel kostümlerden bazıları günümüzde ne kadar sıklıkla ve hangi ortamlarda giyilmektedir?

Meksika’nın geri kalanı ve Amerika kıtasının çoğunun aksine, Oaxaca eyaletindeki geleneksel kıyafet, özellikle kadın kıyafetlerinde sürekli giyilir. Kostümlerin her kasabada kumaş ve renklere bağlı olarak farklılık gösterdiğini ayrıca belirtmeliyiz.

Pochutla kadınları karakter ve güç bakımından ön plana çıkarlar.

Kaynak: National Geographic

SON YAZILAR

Röportaj: Jonas Bendiksen – The Book of Veles

“Magnum Photos ajansının fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Burcu Aksoy’dan eşsiz zihin durumlarının oluşturduğu görüntüler

Disiplinlerarası sanatçı Burcu Aksoy'un ‘00:03’ isimli kişisel fotoğraf sergisi 19 Şubat’ta Artcrowdistanbul Online Galeri’de açıldı. Kontrollü normalleşme döneminin başladığı bugünlerde sanata erişimimiz ise genelde çevrimiçi devam...

Magnum’ın Karar Anı

Çeviri: Cenk Mirat Pekcanattı #MeToo hareketinin gazeteciliği kökünden dönüştürmesinin ardından geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, dünyanın en prestijli fotoğraf ajansı olan Magnum Photos kendini sürekli bir sektör...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol