Ana SayfaYaşamAz daha çoktur: Minimalist olmak için 19 neden

Az daha çoktur: Minimalist olmak için 19 neden

-

Bir devrim gerçekleşiyor ve bu politik bir devrim değil, bir yaşam tarzı seçimi. İnsanlar, hayatlarını bir şekilde daha iyi duruma getirmek için yüzlerce yıldır etkisi kanıtlanmış olan minimalist yaşamı tercih ediyorlar.

Minimalist yaşam tarzı, y kuşağı bireyleri arasında hızla prestij kazanıyor ve çevremizdekilere davranış şeklimizi, medyayı nasıl algıladığımızı, hayatlarımızı zenginleştirmek için yaptıklarımızı ve tutkularımıza odaklanma şeklimizi değiştiriyor. Peki, minimalist olmak ne anlama gelmektedir?

Minimalist olmak, hayattaki önemli şeylere zamanınızı ayırmaktır. Kulağa çok mu kapsamlı geliyor? Burada bahsedilen şey insanların zamanlarını ve enerjilerini harcamaya değen şeyleri belirlemekte sıkıntı çekmeleridir. Minimalist olmak zordur; eylemlerinizin ne ifade ettiğinin farkında olmanızı gerektirir.

Hiçbir kitap size hayatın anlamını anlamanızı öğretemez. Ancak hayatlarında mutluluğu yakalayan insanları takip ederek ne yapıyor olmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Daha çok kendinizin farkına vardıkça ve sahip olduklarınız ile zamanınızın değerini daha çok anladıkça hayatınız daha iyi olacak.

Şu an minimalist olmak bizim için her zamankinden daha önemli çünkü toplumda karşılaştığımız engeller adapte olmamızı gerektiriyor. Üniversite borcu daha idareli olmanızı gerektiriyor; hayallerinizin peşinden koşmak inanılmaz derecede odaklanma istiyor ve hem zihin sağlığını hem de beden sağlığını korumak adına egzersiz ve okuma için zaman ayırmak gerekiyor. Dahası, sevgi dolu ilişkilere sahip olmak için zaman ayırmak ve anlayışlı olma becerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Çoğu insan şu yollardan birini seçer: Güçlü bir bedene sahip olmak için akıldan fedakârlık etmek, ilişkilere yatırım yapmak için borca girmek ya da ilişkiler pahasına tutkulara odaklanmak. Ancak gerçek şudur ki hem karnım doysun hem pastam dursun diyebiliriz. Hayatımızdaki şeylerin bir kısmını başka alanlara yardım etmek için feda etmek zorunda değiliz. Tek yapmamız gereken bizi engelleyen küçük şeyleri boş vermektir. Her sabah ne giyeceğinize karar vermeye ya da sıkıcı işinizi sizi daha mutlu edecek düşük maaşlı iş için feda etmeyeceğinizi düşünmeye harcadığınız 15 dakikadan bahsediyorum. Bu küçük zor durumlar her yerdeler. Bunlar için bir şey yapma zamanı çünkü sonuçları çok derin olmaktadır.

En çok tanınan minimalist Gandhi’dir. Tüm zamanların en büyük tarihi değişimlerinden biri olan toplumsal ve politik devrime önderlik etti. 350 milyondan fazla Hintli, İngiliz himayesinden kurtulabildi. Gandhi’nin sosyal medya hesapları yoktu; tek sahip olduğu pasif direniş fikriydi. Zamanın değerini anlamanın yanı sıra dünyayı değiştireceğine inandı.

Gandhi’den ziyade yenilikçi liderlerden bazıları da minimalistti: Martin Luther King, Jr., César Chávez ve Nelson Mandela gibi. Minimalist bir yaşam tarzının gücünü anlamışlardı ve bizim de anlamamızın tam zamanı. Minimalizmi benimsersek dünyanın güzelliğini kolayca ellerimizde tutabilecek olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor.

Bu, eylemlerinizi ve bu eylemlerin sizin hayatınıza ve çevrenizdekilere nasıl etki ettiğini analiz etmek için kendinizin dışına çıkmanızla başlar ve tek bir basit soru sormayı gerektirir: “Bunu yapmam gerekir mi?”

Ne kadar çok verimsiz zaman harcadığınızı fark ettiğinizde üzülmek yerine bunu hayatınızı daha eğlenceli hale getirmek için büyük bir fırsat olarak görün. Hayatınıza değer getirmeye odaklandığınızda başarabilecekleriniz oldukça şaşırtıcıdır.

İşte minimalist olmanın hayatınızda vereceğiniz en iyi karar olduğunun 19 nedeni!

1. Daha az stres

Endişelenecek daha az şeyiniz olduğunda sadece önemli olanlara odaklanın; böylece düşünceleriniz daha az karmaşık hale gelir.

2. Girişimsel risk alma isteği

İstediğiniz yeri elde etmek için ne yapmanız gerektiği konusuna adadığınız daha fazla odaklanma ve daha az şeyin sizi bunu yapmaktan alıkoyması sayesinde girişim riski almak yaşam tarzınızın bir parçası olur.

3. Daha iyi bir aşk hayatı

Kendinizin daha çok farkında olarak ve o özel kişi için zaman yaratarak erkek ya da kız arkadaşınızla iletişiminizi asla koparmayacaksınız.

4. Daha fazla arkadaş

Minimalizm, yeni arkadaşlar edinmeniz ve çoktan arkadaş olduğunuz kişilerle iletişiminizi sürdürmeniz için size daha fazla zaman sağlar.

5. Seyahat sefası

Seyahat etmek için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Bir minimalist olarak arkanızda daha az şey bırakır ve yanınızda daha az şey taşırsınız. Seyahatin öneminin yanınızda getirdiğiniz şeyler değil, gittiğiniz yerde edindiğiniz deneyim olduğunu bilirsiniz.

6. Daha sağlıklı bir beden

Minimalistler kim olursa olsunlar vücutlarının şeklini korumaya odaklanmanın önemli olduğunu bilirler.

7. Daha sağlıklı bir zihin

Zihninizde yer kaplayan daha az ıvır zıvır, iyi bir beslenme ve başarı zihniyeti içinde olma sayesinde beyniniz daha yüksek bir performans sergileyebilir.

8. Daha fazla özgüven

Bir minimalist olarak sağlıklısınız, azimlisiniz ve hayatınızdaki önemli şeylere odaklanıyorsunuz. Tüm bunlar, olabileceğiniz en iyi şekilde olmanız için sizi motive eder.

9. Varoluş anlayışı

Fiziksel nesnelere baktığınızda, hatta düşüncelerinizi irdelediğinizde bile onların önemi ve sizi daha iyi bir insan yapıp yapamayacağı konusunda daha iyi yargılarda bulunursunuz.

10. Dünyada olup bitenlerin değerini bilme

Minimalistler dünyadaki en iyi duygulardan birinin insanlara yardım etmek olduğunu düşünür; bu yüzdendir ki çevrelerindeki insanları daha iyi duruma getirmek için önemli oranda zaman harcarlar.

11. İnsanlara daha fazla saygı duymak

Minimalist bir yaşam tarzı, insanların potansiyellerini anlamasını sağlar ve bu yüzden de çevrelerindeki diğer insanları başarıya ulaşmak için aynı potansiyelde görürler.

12. Randevulara hep zamanında gelmek

Neyin önemli olduğunu anlayarak zamanında çıkagelmenin sizi görmeyi bekleyen insanlar için büyük bir fark yarattığını bilirsiniz.

13. Söylediklerinize daha çok dikkat etmek

Düşüncelerinizi süzdüğünüzden dolayı insanları incitmemeye daha çok dikkat edersiniz ve düşüncelerinizi açık ve tutarlı bir şekilde aktarmaya daha çok önem verirsiniz.

14. Küçük şeylerin sizi mutlu etmesi

Uyuduğunuz yatak, buzdolabınızdaki yemek ve spor salonu üyeliğiniz ne kadar küçük olursa olsunlar birçok insanın hayattaki aynı ayrıcalıkların tadını sizin kadar çıkaramadığını size hatırlatır.

15. Diğerlerinin görmediği fırsatları yaratma becerisi

Odaklanma ve daha az ile başarabileceklerinize olan sıkı bağlılığınız sayesinde diğerlerinin pes edeceği durumlarda fark yaratabilmeniz şaşırtıcı değildir.

16. İnanılmaz derecede anlayışlı olmak

İnsan olarak neye ihtiyacımız olduğunu/olmadığını ve bizi neyin mutlu ettiğini anladığımız takdirde, minimalist kişiler insanlara farklı bir açıdan bakar ve onların hislerini bilirler.

17. Erken yaşta başarı

Kararlı olarak, ne istediğini bilerek, hayallerini başarmak için kuru gürültüleri bir kenara bırakarak genç insanlar bile büyük bir fark yaratabilir.

18. Her zaman gülümsemek

Hayattaki küçük şeylerden zevk almak, insanların potansiyellerini keşfetmesine yardım etmek ve birçok şekilde topluma geri kazandırmak herkesi gülümsetir.

19. Amaç

Minimalizm, hayatı güzelleştiren şeyleri bulmanıza ve değerlerini anlamanıza yardımcı olur. Dahası, neredeyse herkesin dünyayı iyi yönde değiştirebileceği düşüncesine davet eder. Sonuç olarak da dünya için ne kadar önemli olduğunuzu bilirsiniz.

Kaynak: Elite Daily

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol