Okuma süresi: < 1 dakika

19 Nisan’da Azerbaycan’ın muhalif yayın organlarından olan Meydan TV’nin gazete çalışanı Cemal Ali, Berlin’den Tiflis’e giderken havalimanı gümrük memurları tarafından gözaltına alındı.

Cemal Ali’ye Gürcistan’a gitmesine izin vermeyeceklerini söylemişler fakat sebebini açıklamamışlar. Havalimanı polisleri tarafından sabah 5’e kadar tutulduktan sonra Berlin’e dönüş bileti alarak serbest bırakmışlar. Cemal Ali, ona şunları söylediklerini belirtiyor: ”Kontrol etmek için sisteme adınızı girdik. Gürcistan’a girmenize izin veremeyiz. Başka bilgi de veremeyiz.”

Cemal Ali, havalimanında ona verilen belgeleri imzalamayı reddetti. ”Gürcüce anlamadığımı söyledim. Daha sonra pasaportumu aldılar. Beni sonraki uçuş vakti gelinceye kadar geçici olarak gözaltı odasında tuttular. Şu anda avukat arıyorum. Çiğnenmiş hukukum için tüm yolları kullanacağım.”

2017 yılının Ocak ayında Meydan TV’nin Facebook sayfasında yayımlanan video röportajda Cemal Ali kiliseye girerek, orada Azerbaycan’a ait petrol ve doğal gaz şirketi olan SOCAR’ın kiliseye gerçekten doğal gaz verip vermediğini sormuştu. Bundan 66 gün sonra, Mart ayının sonlarında Tiflis’te Meydan TV aleyhine eylem yapıldı. Cemal Ali’nin posterlerini taşıyan eylemciler video röportajı kiliseye karşı saygısızlık olarak kabul ettiklerini söylemişlerdi.

Cemal Ali sırf bu video yüzünden sınırdan ülkeye geçirilmediğini düşünüyor. ”Çünkü o zamana kadar birkaç kez Tiflis’e gitmiştim. Hiçbir sorunla karşılaşmamıştım. Eylemden sonraki ilk gidişimde ise Gürcistan’a girmeme izin vermediler.”

Müzik hayatı

Hatırlatmak lazım ki Ocak ayında, Cemal Ali’nin Azerbaycan Cumhuriyeti üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in iki genç tarafından üzerine anarşist sloganlar yazılmış heykeline gönderme yapan ”Heykel Baba adlı son rap şarkısı yüzünden, akrabaları evlerinden alınarak Bakü Şehir Merkez Polis İdaresi’ne getirilmişti. Polisle bir kaç gün süren görüşmelerin ardından şarkı YouTube’dan silinmişti. Ardından ailesi polis tarafından serbest bırakılmıştı.

Cemal Ali, 2007 yılında H.O.S.T. rap grubunun üyesi oldu. 2008 yılında grubu terk etti. 17 Mart 2012’de Bakü’de iktidar karşıtı eylemde yer alırken polis tarafından tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra Azerbaycan’ı terk etti. Şu anda Berlin’de yaşıyor.