Okuma süresi: 2 dakika

Yolunuz oldu da Ekvador’a mı düştü, işte size ziyaret edilesi rengarenk Otavalo Market. Plaza de Los Ponchos veya Centenario Market olarak da bilinen bu pazar, ülkenin kuzeyinde Otavalo şehrinde kuruluyor.

Pazar tam da Güney Amerika’nın batısında bulmayı bekleyeceğiniz türden. Yerli halkın kurduğu pazarda rengarenk kumaşlar ve tablolar aklınızı başınızdan alabilir, müzik ve yemekler eşliğinde kendinizi festival alanında zannedebilirsiniz.

Otavalo Market için büyük gün Cumartesi olsa da haftanın her günü ziyaretçilere açık. Pazarda yerli halkın kendi üretimi olan birçok parçanın yanı sıra ithal edilmiş birçok hediyelik eşya ve kıyafet de bulabilmek mümkün. Elbette pazarın öne çıkan parçaları rengarenk kumaşlar kullanılarak yapılmış el yapımı pançolar, kilimler, örtüler, masa örtüleri, şapkalar, yerel takılar ve benzeri ürünler.

Telif: https://www.flickr.com/photos/[email protected]/32097883904/

Pazarın en kalabalık zamanı Cumartesi günlerinde Otovalo’nun büyük bölümü tezgahlarla dolu şenlik alanına dönüşüyor. Bulabilecekleriniz tekstil ürünleriyle sınırlı sanmayın sakın; müzik aletleri, yerel kıyafetler, deri parçalar, rüya kapanları, yerel aksesuarlar, tablolar, bölgeye özgü yiyecekler ve değişik baharatlar sizi bekleyen keşif yolculuğunun sadece bir kısmı.

Akılda tutmakta fayda var ki turistlerin yoğun ilgi gösterdiği her yer gibi Otavalo’da da ticari kaygılar bazı tezgahlarda ön plana çıkabiliyor. Ne yazık ki almak istediğiniz her ürün el yapımı veya bölgeye özgü olmayacak. Bölgeye yakın fabrikalarda üretilen veya ithal edilen ürünler de tezgahlarda zevkinize sunuluyor.

Otavalo Market’in öyküsü

Pazar alanının tarihine kısaca değinmek gerekirse alan 1970 yılında Hollandalı mimar Tonny Zwollo tarafından tasarlanmıştır. Pazar alanın asıl amacı çiftçilerin ürünlerini ve hayvanlarını satıp ticarete kolaylıkla dahil olabilecekleri bir alan yaratmaktır. Her geçen yıl turistlerin artan ilgisiyle yerel halk tezgahlarını gelenlerin ilgisi yönünde değiştirmiş, el işi ürünler turistlerin favorisi haline gelmiştir.

Telif: https://www.flickr.com/photos/[email protected]/16361675693/

Şu anda pazar sayesinde bölge ekonomik olarak kalkınmakta, tur şirketleri ve oteller bölge halkı için yeni iş olanakları doğurmaktadır. Olur da seyahat rotanız sizi Ekvador’a götürürse Cumartesi gününe başka plan yapmayın, doğruca Otavalo Market’ın yolunu tutun.

Kaynak: Outdoor Revival