Okuma süresi: < 1 dakika


Azerbaycan’da bazı memurların ihtişamlı hayatını ve yaptıkları ihlalleri haberleştirmesiyle gündeme gelen blogger Mehmen Hüseynov, “polislere iftira atmak” suçundan gözaltına alındıktan sonra mahkemece iki sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

Blog sayfasında yüzbinlerce takipçisi olan genç gazeteci hakkında, cezasını tamamlamasına 2 ay kala hapishane içinde görevlilere karşı “mukavemet” etmesi gerekçe gösterilerek tekrar soruşturma açıldı. Mahkeme, Hüseynov hakkında 2 yıldan 7 yıla kadar tekrar hapsini istedi.

Hüseynov’un avukatları, konuya dair yaptıkları açıklamada, gerek ilk hepse atılması olayında ve gerekse de şuan ki açılan soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu, Hüseynov’un herhangi bir suça karışmadığını öne sürdü.
Tutuklamanın siyasi olduğunu belirten avukatlar, Hüseynov’un süresiz “ölüm orucuna” başladığını bildirdi.
Hüseynov’un avukatı Şehla Hümbetov bugün basın mensuplarına verdiği demecinde, Ölüm orucu nedeniyle vücudu zayıf düşen müvekkilinin 30 Aralık’ta tamamen kendinden geçtiğini belirterek, “Hüseynov, ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Buna rağmen grevine davam ediyor. Son günlerde doktorların ısrarı ile az da olsa su içmeye başladı” diye belirtiyor. Ancak Mehman, “her şeyin bir bedeli olduğunu ve bu haksızlık son bulana kadar protestosuna davam edeceğini sonunda ölüm bile olsa vazgeçmeyeceğini düşünüyor” şeklinde konuştu.

Hüseynov’un açlık grevi devam ederken dün de başkent Bakü’de bir grup gazeteci ve aktivist protesto gösterisi düzenleyerek, Hüseynov’un serbest bakılması için çağrı yaptı.
Öte yandan, başta Sınır Tanımayan Gazeteciler birliği ve uluslararası kurumlar, genç gazetecinin ivedilikle serbest bırakılması için hükumete çağrı yapıyor.
Azerbaycanlı yetkililer ise tutuklamanın siyasi olmadığını ülkede basın ve fikir özgürlüğünün olduğunu her şeyin kanun çerçevesinde yapıldığını ifade ediyor.

Alıntı