Okuma süresi: < 1 dakika

Azerbaycan’da “Biz Hepimiz Karabağlıyız” ve “Köy Hayatı” gibi birçok projenin altına imzasını atan, bu projeleriyle ödüller kazanan fotoğrafçı Tural Hüseyn, Azerbaycanla ilgili Azerbaycan’ın Yüzleri (Faces of Azerbaijan) isimli yeni bir proje başlatmış.

Şimdilik başkent BaküSumgayıtGence, Lenkeran ve Haçmaz şehirlerinde gerçekleştirdiği çekimlerle projesine katkılar sağlayan fotoğrafçı, Azerbaycan’ın diğer yerlerindeki insanları da fotoğraflayacağını söylüyor. Ayrıca bu proje kapsamında, “sağlık imkânları kısıtlı gençlerin meslek rehabilitasyonu” merkezine de uğrayarak belirli sağlık sorunları (ve ya engelleri) olan insanları da fotoğraflamış.

“Amaç, Azerbaycan’da hiç kimsenin yapmadığını yapmak. Şehrin çeşitli yerlerinde insanlara yaklaşarak proje hakkında bilgi veriyorum ve çekim için izin alıyorum.”

Bu bölgelerde yaptığı çekimlerle, başta genel olarak Azerbaycan halkının, sonrasında ise o bölgenin insanlarının görünüşünü, giyim tarzını ve toplumun (yüzlerinden okunan) ruh halini, yani genel olarak o coğrafyanın demografik yapısı ile ilgili izlenimler elde etmemizi de sağlıyor.

Sizlerle galeri olarak paylaşacağım bu fotoğraflar, projenin en önemli bölgelerinden biri olan başkent Bakü’de gerçekleştirilmiş çekimlerden. Eminim ki böylesine bir çeşitlilikten memnun kalacaksınız.