İranlı kadınların zorunlu örtünme karşıtı eylemleri Türkiye’de yankı buldu. Kadın Savunması çağrısıyla  yurdun dört bir yanından kadınlar “Beyaz Çarşambalar” eylemine destek verdi.

İranlı aktivist ve gazeteci Masih Alinejad’ın başlattığı Benim Saklı Özgürlüğüm (My Stealthy Freedom) adlı hareket, geçen seneden bu yana kadınlara zorunlu örtünmeyi protesto etmek için her çarşamba beyaz örtüler takma çağrısında bulunuyor.

Eylemler kapsamında İran’da örtünme zorunluluğuna karşı çıkan Vida Mohaved bir telefon kutusunun üstüne çıkarak başörtüsünü sallamıştı.

Eylemlerin yaygınlaşmasının ardından geçtiğimiz günlerde 29 kadın tutuklandı. My Stealthy Freedom Facebook hesabından yapılan duyuruda 29 kadının tutuklandığı belirtilerek, “Dünyanın her yerinde onların sesi olalım” diyerek çağrı yapıldı.

Türkiye’de de Kadın Savunması, İranlı kadınların sesi olmak için “Beyaz Çarşambalar” eylemine çağrı yaparak kadınlara “7 Şubat’ta dinci erkek egemenliğine karşı her yerde bayrağını salla” dedi.

Bugün de kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında Kadın Savunması’nın çağrısı ile bulundukları her yerde dinci gericiliğe karşı bayrağını salladı.

Siz de “Beyaz Çarşambalar” eylemine destek fotoğraflarınızı [email protected]’dan bize ulaştırabilirsiniz.

İşte kadınların il il “Beyaz Çarşambalar” eylemine destekleri:

İstanbul (Taksim Meydanı)

Trabzon

Beşiktaş-Kadıköy vapuru

Antalya

Ankara/Batıkent

Kadıköy Boğa Heykeli

Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı

Kocaeli Saat Kulesi

Mersin

İzmir

İstanbul (Beykoz)

Beşiktaş

İzmir Konak Meydanı

İstanbul Taksim Gezi Parkı

Beşiktaş İlçe Müftülüğü

Ankara/Diyanet İşleri Başkanlığı önü

İran Büyükelçiliği

Ankara/Konuk Sokak

İstanbul/Taksim-İstiklal Caddesi

İstanbul/Beşiktaş

Tarsus

İran Konsolosluğu yanı

İstanbul/Beşiktaş Meydanı

Hopa/Kemalpaşa

İstanbul/Beşiktaş

Alıntı: Sendika.Org