Okuma süresi: 3 dakika

Hindistan’ın Varodara şehrinde doğup büyüyen Trupal Pandya, Brooklyn’de yaşayan bir fotoğrafçı. Amatör dönemlerinde Hindistan’ın iç bölgesinde yaşayan insanların günlük hayatını fotoğrafladıktan sonra şu anki tutkusu olan Güney Asya ve Afrika’da modernleşmenin eşiğindeki kabilelerle çalışarak, onları fotoğraflarla belgeledi.

2012’de başlayan yolculuğunda Trupal, Güney Etiyopya’da yer alan Omo Vadisi‘ni; Mursi, Hamer, Benna, Arbore gibi burada yaşayan ve kökleri çok eskiye dayanan kabilelerin hayatlarını görüntüleyip belgelendirmek için ziyaret etti.

Etiyopya’nın ıssız bölgelerinden geçtiği yolculukta Trupal, Etiyopya’nın bakir kalmış doğal alanlarından geçti. Binlerce yıldır kendi yöntemleriyle ve kendi kendilerini geçindirerek yaşayan bir kabile toplumuyla karşı karşıya geldi. Kabilelerle yaşama ve yaşamlarında ön planda olan aile bağlarına ve sosyal bağlara ilişkin gözlem yapma fırsatı buldu.

Omo Vadisi’nin Sakinleri 7

Trupal, Omo Vadisi’nin toprak yollarına girerken yolcuğunun olumlu bir deneyime dönüşmesini beklemiyordu. Doğa manzarası ve karşılaştığı insanlar kalbini fethetmekle kalmayıp, yeni bir yol bulması için ilham kaynağı oldu.

Fotoğraflarda beyaz fon kullanılarak kabile üyeleri tek odak noktası olarak ele alındı. Kabile üyeleri, doğal yaşam alanları ağaç, göl, ev ve ağıllardan yoksun biçimde, günlük araç gereçleriyle fotoğraflandı. Özneyle seyirciyi karşı karşıya getiren fotoğrafçının tasvirinden “gitgide daha klişe ve çağdışı olarak ‘Öteki’ ” fikri doğdu. Trupal, yıl içinde vadiyi ziyaret ederek oranın yerlileriyle bağlarını sürdürdü.
Omo Vadisi’nin Sakinleri 6 Omo Vadisi’nin Sakinleri 5 Omo Vadisi’nin Sakinleri 8

Omo Vadisi’nin Sakinleri 10Omo Vadisi’nin Sakinleri 9 Omo Vadisi’nin Sakinleri 14Omo Vadisi’nin Sakinleri 11 Omo Vadisi’nin Sakinleri 17Omo Vadisi’nin Sakinleri 13Omo Vadisi’nin Sakinleri 4Omo Vadisi’nin Sakinleri 12

Omo Vadisi’nin Sakinleri 15 Omo Vadisi’nin Sakinleri 1 Omo Vadisi’nin Sakinleri 2 Omo Vadisi’nin Sakinleri 3
Omo Vadisi’nin Sakinleri 16

Kaynak: Bored Panda