Ana SayfaYaşamEngelli HaklarıEngelli hologramları, park yerlerini işgal eden sürücülerle konuşuyor

Engelli hologramları, park yerlerini işgal eden sürücülerle konuşuyor

-

Engelli bireylerin hologramları, park yerlerini işgal eden sürücülerle konuşuyor: More than a sign / Bir işaretten daha fazlası!

Engelli sürücüler günlük hayatta birçok zorlukla karşılaşıyor. Özellikle engelli bireyler için ayrılan park yerlerinin ele geçirilmesi çözüme kavuşması gereken ciddi bir sorun hâline geldi. Reklam ajansı Bird Strategy’e göre, Rusya’daki sürücülerin yüzde 30’undan fazlası engelli bireylere ayrılan park yerlerini kullanarak suç işliyor. Bu probleme dikkat çekmek amacıyla ajans, engelli bireylerin haklarını savunan kuruluş Dislife ile işbirliğine giderek akıllıca bir projeye imza attı.

Park yerlerine kurulan düzenek sayesinde bilinçsiz sürücülerin sorun üzerinde düşünmeleri sağlanıyor. Sistem şöyle çalışıyor: Su, kameralar ve projeksiyondan oluşan bir donanım yerleştiriliyor. Havaya neredeyse görünmeyecek şekilde su püskürtülüyor, bu da hologramın görünebilmesini sağlıyor. Donanımda yer alan özel kameralar, araba camındaki işareti algılayarak engelli sürücüleri tespit edebiliyor. İşaret algılanmadığı takdirde, yani engelli olmayan bir sürücü ayrılan park alanını işgal etmeye kalkarsa engelli bir bireyin hologramıyla karşılaşıyor.

morethanasign5

Hologram, sürücülerle konuşarak empati kurmalarını sağlıyor ve yeni bir park yeri aramaları gerektiğini hatırlatıyor:

morethanasign3

“Dur! Ne yapıyorsun? Ben yalnızca yerdeki bir simge değilim. Yokmuşum gibi davranamazsın. Neden bu kadar şaşırdın? Bu, engelliler için ayrılan bir park yeri. Evet, ben gerçeğim. Lütfen, park edebileceğin başka bir yer bul.”

morethanasign2

Kampanyanın reklam filminde ise sürücülerin şaşırdığı ve etkilendiği açıkça görülüyor. Şimdilik yalnızca büyük alışveriş merkezlerinin otoparkında hayata geçirilen bu projenin yayılması birçok birey için önemli bir adım olabilir.

More than a sign

Kaynak: My Modern Met

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Bağımsız yaşam hakkımız-II

Bağımsız yaşam hakkımız-I’de bahsettiğim üzere bu sadece sözleşme maddesi değil, aynı zamanda bir mücadelenin neticesinde tanınması sağlanan bir başarı. Bağımsız yaşam hakkı mücadelesinin örgütsel bir...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol