Okuma süresi: 2 dakika

Engelli bireylerin hologramları, park yerlerini işgal eden sürücülerle konuşuyor: More than a sign / Bir işaretten daha fazlası!

Engelli sürücüler günlük hayatta birçok zorlukla karşılaşıyor. Özellikle engelli bireyler için ayrılan park yerlerinin ele geçirilmesi çözüme kavuşması gereken ciddi bir sorun hâline geldi. Reklam ajansı Bird Strategy’e göre, Rusya’daki sürücülerin yüzde 30’undan fazlası engelli bireylere ayrılan park yerlerini kullanarak suç işliyor. Bu probleme dikkat çekmek amacıyla ajans, engelli bireylerin haklarını savunan kuruluş Dislife ile işbirliğine giderek akıllıca bir projeye imza attı.

Park yerlerine kurulan düzenek sayesinde bilinçsiz sürücülerin sorun üzerinde düşünmeleri sağlanıyor. Sistem şöyle çalışıyor: Su, kameralar ve projeksiyondan oluşan bir donanım yerleştiriliyor. Havaya neredeyse görünmeyecek şekilde su püskürtülüyor, bu da hologramın görünebilmesini sağlıyor. Donanımda yer alan özel kameralar, araba camındaki işareti algılayarak engelli sürücüleri tespit edebiliyor. İşaret algılanmadığı takdirde, yani engelli olmayan bir sürücü ayrılan park alanını işgal etmeye kalkarsa engelli bir bireyin hologramıyla karşılaşıyor.

morethanasign5

Hologram, sürücülerle konuşarak empati kurmalarını sağlıyor ve yeni bir park yeri aramaları gerektiğini hatırlatıyor:

morethanasign3

“Dur! Ne yapıyorsun? Ben yalnızca yerdeki bir simge değilim. Yokmuşum gibi davranamazsın. Neden bu kadar şaşırdın? Bu, engelliler için ayrılan bir park yeri. Evet, ben gerçeğim. Lütfen, park edebileceğin başka bir yer bul.”

morethanasign2

Kampanyanın reklam filminde ise sürücülerin şaşırdığı ve etkilendiği açıkça görülüyor. Şimdilik yalnızca büyük alışveriş merkezlerinin otoparkında hayata geçirilen bu projenin yayılması birçok birey için önemli bir adım olabilir.

More than a sign

Kaynak: My Modern Met