Okuma süresi: 2 dakika

Doğanın bizlere bıraktığı miraslara, sayısız türde ağaçlara ev sahipliği yapan Cerattepe’de bir şeyler oluyor. Farkında mıyız? Bölge, çeşitli projelerle talan edilmek isteniyor. Birileri kendi çıkarları uğruna katliam girişiminde bulunuyor. Bu girişimleri ve talan projelerini tarihin huzurunda ortaya çıkaralım:

•İlk olarak 1987 yılında Kanadalı şirket Cominco aldığı ruhsatla sondaj çalışmaları yürüttü ve bu çalışmalarda kullanılan kimyasal maddeler civarda beslenen ineklerin ölümüne sebep oldu. Artvin halkı görmezden gelmeyerek 10000 imza topladı ve Çevre Bakanlığı’na sundu.

•Gelişmeler sonucunda 2002 yılında Cominco projeden çekilerek ruhsatı bir diğer Kanadalı şirket INMET Madencilik’e devretti. Çeşitli dernekler öncülüğünde halk projeye dava açarak Cerattepe’yi INMET’e de bırakmadı.

•2010 yılında hükümet maden kanunu üzerinde bir takım değişiklikler yaparak ruhsatlandırma yoluyla maden aranmasının önünü açtı.

•2013 yılında Cerattepe yine bir maden şirketine teslim edildi. Cengiz Holding 2013 yılında proje ruhsatını 2015 yılında ise ÇED olumlu raporunu aldı ancak halk buna onay vermedi.(Proje gerçekleştiği takdirde 50000 ağacın kesileceği biliniyor.) 2016 yılında alanı katletmek üzere girişimlere başlayan şirket karşısında dirençli bir kitle buldu ve süreç günümüze kadar süregeldi.

•2018… TBMM’ye teslim edilmek üzere başlatılan ve 1 aydır devam eden imza kampanyasında sayı 40000’e kadar ulaştı ve artık meclisten çıkacak karar bekleniyor.

Asırlardır bölgede yaşayan bir ağaç, 30 yıldır gerçekleştirilmek istenen bu kıyıma öz öyküsünü anlatarak ışık tutmak istiyor:

“Ben bir ağacım ve insanlığa en büyük hizmeti verip karşılığında talan bulan tüm ağaçlar adına anlatıyorum öykümü. Artvin’e kuşuçuşu 4 kilometre uzaklıkta bir yaylada, flora ve fauna yapısıyla Türkiye ve dünyanın sayılı yaşam alanlarından birisi olarak gösterilen, endemik türlere ve eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Cerattepe’de yaşıyorum. Rüzgar estikçe yapraklarımdan sızan hışırtıya bir de güneş tepede acımasızken gölgemde serinlemeye bayılırdı insanlar. Şu sıralar tepemde kara bulutlar. Yüzyıllardır ben ve arkadaşlarım kök saldığımız bu yaylada hizmet sunarken sizlere fazlayız şimdilerde.

Çalışmalar sırasında şu ana kadar 2500 ağaç kıyıma uğradı.

Her yanımız tek darbesiyle bizleri yere seren, tutunduğumuz toprağı boyumuzca kazan demir yığınlarıyla, duygusuz robotlarla doldu.

(Fotoğraf: Sol Haber)

Kıymet artık bize değil altımızdaki madene veriliyor. Elmaslar, altınlar yaşamdan üstün tutuluyor. Ben oksijenim, ben nefesinizim, ben doğayım, ben yaşamın ta kendisiyim!

Ben bir ağacım. Doğa harikası Cerattepe’de yerin altındakiler uğruna katledilmek istenen 50000 ağaçtan yalnızca biri.

Ey insan, kulak ver sesime!”

Kaynak: http://yesilartvindernegi.org