Okuma süresi: 2 dakika

Fotoğrafçı ve belgeselci Camilo Jose Vergara fotoğrafı bir keşif aracı, görüntülerle anlam yaratmak, bir şehir ya da bir mekan hakkında bilgi inşa eden bir araç olarak kullanır. Vergara için fotoğraf, diğer imgelerle bağlantı kurmanın ve sorular sormanın, yeni bölge ve fikirleri incelemenin bir başlangıç noktasıdır.

1944 yılında Santiago’da doğan Vergara 1960’larda New York’a geldikten sonra fotoğrafçılık kariyerine başladı. Vergara sosyoloji lisans eğitimini Notre Dame Üniversitesi’nde, aynı alanda yüksek lisans eğitimini de Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. Vergara bu süreçte, şehirlerdeki çevresel dönüşümün ve onun toplumsal davranışlardaki etkisinin belgelenmesinde fotoğrafı kullanmanın gücünü fark etti. Bu durum onu yeniden fotoğraflamaya yönlendirdi ve her bir mekânı birçok yıl boyunca resimleyip arşivledi.

1148 Longwood Ave., Bronx, 1970
Longwood Ave., Bronx, 1970

Vergara 1970’de yozlaşan kent yaşamının arasında yaşayan ve New York arka sokaklarında kendilerine bir yaşam alanı oluşturan çocukların, ailelerin ve çeşitli kültürlerden toplulukların hayatlarını belgelemeye başladı. Onun fotoğrafları, şehrin ve devletin tüm duyarsızlıklarına en acımasız haliyle katlanan, savaş sonrası ayakta durmaya çalışan yerle bir olmuş alanlara benzeyen New York’un arka sokaklarındaki yoksulluğu gösteriyor.

Boy, Morrisania, S. Bronx, 1970
Morrisania, S. Bronx, 1970

Vergara, 1970’de başladığı çalışmasında bu yana; Chicago, Detroit, Log Angeles gibi Amerika’nın birçok eyaletindeki yoksulluğu ve azınlık toplumların yaşamlarını fotoğraflarıyla belgelemeye devam etmektedir. Vergara’nın bu çalışması birçok kitap sergi ve belgesel film için kullanılmıştır. Vergara, çalışmasını katalog halinde bir kitapta toplayıp American Getto’larının Görsel Ansiklopedisi’ni hazırlama niyetindedir. Böylece gettoların zaman içinde nasıl değiştiğini, gettoların sosyal ve ekonomik dengesizliğinin anlamını ve doğasını görselleştirmeyi amaçlar.

Fotoğraf çalışmaları ile 2002’de MacArthur “Genius Grant”, 2010’da Berlin Ödülü’nü, 2013’de National Humanities Madalyasını kazandı. Aşağıdaki fotoğraflar, onun 1970 yılında New York’ta çektiği fotoğraflarından sadece küçük bir seçkidir.

Kaynak: Dangerous Minds