Okuma süresi: 2 dakika

Barselona Süper Bilgisayar Merkezi’nde bulunan İspanya’nın en hızlı süper bilgisayarı; Marenostrum’dan sonra, en hızlı ikinci süper bilgisayar Teide-HPC 2013 yılında İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan trekking meraklılarının gözdesi Tenerife adasında faaliyete geçti. Teide-HPC adlı süper bilgisayar, Yenilenebilir Enerji ve Teknoloji Enstitüsü (ITER) tarafından sipariş edildi ve Atos şirketi tarafından kuruldu.

Teide-HPC Yenilenebilir enerjiyle çalışan süper bilgisayar4

Hemen hemen her sektörde olduğu gibi bilişim sektöründe de sürdürülebilir gelişme hedefiyle çevre duyarlılığı arttı. Bu doğrultuda, son yıllarda İzlanda, İsveç gibi gelişmiş ülkelerde yeşil ve sürdürülebilir enerjiyle çalışan süper bilgisayarların sayısında yavaş yavaş artış gözlemleniyor. Süper bilgisayarlar aşırı elektrik tüketimiyle anılırken, yeni çalışmalarla ortaya çıkan bu bilgisayarların ihtiyaç duydukları elektrik yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor. Sürdürülebilir enerjiyle çalışan Teide-HPC de; güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri sayesinde ürettiği elektriği kullanıyor.

Teide-HPC Yenilenebilir enerjiyle çalışan süper bilgisayar3

Görünen o ki Tenerife, güneşi, doğa aktiviteleri kadar, bilim ve teknolojiye sağladığı katkılarda da çevre sevgisini gösteriyor. Avrupa’daki en hızlı süper bilgisayarlardan biri olan Teide-HPC, Tenerife Bilim Teknoloji Parkı ve La Laguna üniversitelerinin de katkılarıyla, yenilikçi teknolojilerde ulusal ve uluslararası araştırmalarda önemli bir rol oynuyor. Teide-HPC’nin, Afrika‘ya yakın olan konumu sebebiyle de teknolojik gelişmelerde Avrupa kadar Afrika’ya da birçok hizmet sunması bekleniyor.

Teide-HPC Yenilenebilir enerjiyle çalışan süper bilgisayar Süper bilgisayarlar, ciddi sorunlara çare bulmak için simülasyonlar oluşturmada araştırmacılara büyük imkanlar sağlıyor ve toplumun daha yüksek kalitede yaşam sürebilmesi için gereken AR-GE çalışmalarını destekliyor. Bu bilgisayarları diğer bilgisayarlardan farklı kılan en temel özellik; saniyede binlerce milyar işlem yapabilmeleri. Bu sayede normalde uzun yıllar alabilecek bir çalışma, birkaç ayda hatta birkaç günde tamamlanabiliyor. Bu sebeple süper bilgisayarlar kanser çalışmalarından, hava durumu takibine birçok alanda sıklıkla kullanılıyor. Ancak aşırı elektirik tüketimi bu teknolojiyi her yönden yüksek maliyetli yapıyor.

Umarız sürdürülebilir enerji kullanmayan diğer süper bilgisayar merkezleri de harcadıkları yüksek enerjileri yenilebilir enerji kaynakları kullanarak üretirler ve bu çalışmaları yaparlarken yeşil enerji kadar sıfır emisyon kavramını da göz önünde tutarlar.

Kaynak: Primeur Magazine, HPC Wire, Atos UK, Liu, Intel Free Press, Twitter, Youtube