Ana SayfaKültür & SanatEdebiyatBir Fazıl Say anısı ve kapıdaki "Bahar Günleri"

Bir Fazıl Say anısı ve kapıdaki “Bahar Günleri”

-

Canımız Fazıl Say, 6 Eylül’de Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinin Karaözü köyünde konser vermişti. Yakın tarihlerde Serenad Bağcan ile birçok konserleri olduğu halde Fikret Otyam’ın isminin verildiği kültürevinin davetini kırmayıp orada da piyanosunun başına geçti.

Köy meydanına kurulan sahnede “Memleket” eserini seslendirerek konsere başladı. Fazıl Say, Ömer Hayyam’ın “Akılla bir konuşmam oldu dün gece” rubaisini de seslendirdi. Hatırlarsanız Twitter hesabında paylaştığı Ömer Hayyam rubaisinde, “dini değerleri aşağıladığı” gerekçesiyle 2013 yılında 10 ay hapis cezası almıştı. 

Neyse, bakmayın siz sadece Fazıl Say’ı anlattığıma. O gün orada kimler yoktu ki. Köydeki sanat ve kültürevine adı verilen Fikret Otyam başta olmak üzere Ahmet Say, Azime Korkmazgil, Işık Öğütçü, köyün muhtarı, manavı, doktoru, kadını hepimiz oradaydık. Kaya Aydoğan’ın hazırladığı bu kitap, o tatlı günün Anadolu kokan öyküsünü anlatıyor.

Fazıl Say Pankart

Kitap çok değerli müzik eğitimcimiz Ahmet Say’ın sözleriyle başlıyor. Karaözü Köyü’nün tarihinden başlayıp, Orhan Veli, Oktay Rıfat ve Orhan Kemal üzerine yapılan söyleşilere, konser için yapılan yorumlara, yazılan yazılara, Şaruh Köprüsü’nün hikâyesine kadar birçok güzelliği bol bol fotoğraf ile ele alıyor.

Fazıl Say Karaözü'nde

En uzun bölüm Fazıl Say-Serenad Bağcan konserine ayrılmış tabi. Ek olarak DVD’si de var. Eh, Tam bir belgesel!

Köyü için yaşam mücadelesi veren, misafirini sımsıcak kollarıyla saran Karaözü halkı için nasıl da önemli bir kitap. Fazla şatafatlı, “ay popülermiş”li bir kitap olamasa da, beton dolu şehrinizin kokuşmuş havasından az da olsa uzaklaşmak, biraz müzik biraz tarih okumak, o güzel konseri yaşamak isterseniz eğer, kitap tam size göre!

Bahar Günleri geliyor!

Ayrıca bu deneyimi kaçırdık diye üzülmeyin. Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine bağlı Karaözü Köyü’nde bulunan Fikret Otyam Kültürevi, Bahar Günleri düzenliyor. Prof. Dr. İlhan Başgöz, Ahmet Say, Erdal Erzincan, Tamer Birol Dalak 23-24 Mayıs’ta Karaözü’nde olacak. Bahar Günleri’nin onur konuğu uluslararası halkbilim uzmanı Prof. Dr. İlhan Başgöz olacak. Etkinliklerde yazar ve müzik eleştirmeni Ahmet Say, halk müziği sanatçıları Erdal Erzincan ile Tamer Birol Dalak, konuşma ve dinletileriyle yer alacaklar. Etkinlik sırasında “Karaözü yöresi ev eşyaları ve giysileri” başlıklı sergi de gösterime açılacak. 

Kaynak: Evrensel

SON YAZILAR

Dünyanın Öteki Yüzü: Genç yazardan alışılmışın dışında hayaller kur(dur)an öyküler

EdebiyatHaber’de gerçekleştirdiği Yazarın Odası söyleşileriyle tanıdığımız Meltem Dağcı’nın ilk öykü kitabı Dünyanın Öteki Yüzü, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Yetmiş yaşına geldiğinde ölüm şeklini seçme özgürlüğüne kavuşan kadınlar,...

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Yeryüzüne Dayanabilmek…

Düşünüyorum da acaba neden yazıyoruz?  Hele ki günümüzde hiç kimsenin doğru dürüst okumadığını bilirken... O halde sadece kendimizi tatmin etmek için mi yazıyoruz? Yoksa bu, karşı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol