Meksika’da Sömürge Dönemi’nden kalma 400 yıllık bir kilise su yüzüne çıktı: Santiago Tapınağı!

Chiapas Eyaleti’ndeki Grijalva Nehri‘nde meydana gelen kuraklık ile beraber Nezahualcoyotl baraj gölünde su seviyesinin 25 metre düşmesi sonucu tarihi bir kilise ortaya çıktı. 

Santiago (Quechula) Tapınağı olarak bilinen ve İspanyol işgalciler tarafından 16’ıncı yüzyılda inşa edilmiş bu kilise, önemli bir karayolu güzergahında yer alıyordu. 1966 yılında yapılan baraj gölünde, daha önce 2002’de de su seviyesinin düşmesi sonucu ortaya çıkan kilisenin, 1773-76 yılları arasında yaşanan bir veba salgını sonucunda terk edildiği biliniyor.

Duvarları 10 metre yüksekliğinde, uzunluğu 61 metre ve genişliği de 14 metre olan kilisenin çan kulesi ise yerden 16 metre kadar yükseğe çıkıyor.

Mimar Carlos Navarete’ye göre bu kilise Tecpatan manastırıyla büyük bir benzerlik gösteriyor ve ikisinin arasında bir bağlantı olabilir.

Turistlerin büyük ilgisini çeken kiliseye turlar düzenleniyor.

colonial-church-emerges-water-resevoir-temple-santiago-quechula-mexico-1

colonial-church-emerges-water-resevoir-temple-santiago-quechula-mexico-2 colonial-church-emerges-water-resevoir-temple-santiago-quechula-mexico-3 colonial-church-emerges-water-resevoir-temple-santiago-quechula-mexico-5 colonial-church-emerges-water-resevoir-temple-santiago-quechula-mexico-7

Fotoğraflar: David von Blohn / AP
Kaynak: The Big Story