Okuma süresi: 3 dakika

Tükettiğimiz gıdaları sorgulamamızın zamanı geldi de geçiyor. Et ve süt tüketiminin dört ayaklı dostlarımıza verdiği acı ile yumurta üretimi sırasında kuş türlerinin çektiği acılar her gün artmaya devam ediyor. 

Gagalarının kesilmesi, takım kafeslerde doğal davranışlara getirilen kısıtlamalar, doğar doğmaz öğütücü makinelere giden erkek civcivler… Bu durumların hepsi tamamen bizim talebimiz doğrultusunda yapılıyor.

Et tüketimini etik bulmuyorsanız ve yumurta tüketimine devam ediyorsanız kapalı kapılar ardında neler yaşandığına bir göz atmalısınız. 

Gerçekleri göstermek için derlediğimiz yumurtanın en acımasız yiyeceklerden biri olduğunun 9 kanıtı:

1. Takım Kafesler

Tavukların yaşadığı aşırı hapsedilme durumları yumurta sektörünün en korkunç yönlerinden biri. Buralardaki tavukların hemen hemen hepsi ömürlerini bir not defterinin bile güçlükle sığabileceği takım haline getirilmiş anlamsız kafesler içinde geçiriyor.

2. Öğütücüler

Erkek civcivler yumurtlayamamaları ve “olgunlaşmalarının” yavaş olması sebebiyle yumurtadan çıkmalarının ardından geçen birkaç saat içerisinde katlediliyorlar. Bir kısmı öğütücülerde canlı bir biçimde parçalatılırken bazısı ise gaz verilerek veya boğdurularak öldürülüyorlar.

3. Gaga Kesme

Yumurtlayan tavukların halen yavru iken ısıtılmış bir bıçaklarla gagaları kesiliyor. Uygulama esnası ve sonrası fazlasıyla acı dolu olduğu için çoğu tavuk bu işlemin sonunda yemek yerken acı çektikleri için açlıktan ölüyor.

4. Varolmayan Kanun Düzenlemeleri

Mevcut “insani kesim” yasalarının kuşları kapsamaması sebebiyle fabrikalarda esaret altında tutulan tavukların yaşadıkları acı dolu hayata müdahale etmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu durum ise halihazırda gerçekleşen suistimal vakalarının hayli katlanmasına sebebiyet veriyor.

5. Yaşanan Kısa Hayatlar

Tavukların doğal ortamlarında ortalama 10-12 yıl arası bir yaşam ömrüne sahip olmalarına karşın, bu fabrikalardaki tavuklar devamlı yumurtladıkları için iki yaşına gelmeden ölüyorlar.

6. Ambar Yangınları

Uluslararası vakalara bakıldığı zaman ne yazık ki yumurta fabrikalarındaki yangın durumlarının sayısı olağanüstü sayıda. Yaşam alanlarının fazlasıyla dar olması nedeniyle küçük bir bölgenin yanmasıyla bile yüzlerce tavuk diri diri yanarak can veriyor. Bu durumlara ek olarak su baskınları ve yıkılma durumları da sıkça rastlanır halde.

7. Doğal Davranışlara Getirilen Kısıtlamalar

Doğal yaşam şekilleri nasıl olursa olsun tavuklar, bulundukları kafeslerin içerisinde hareket edecekleri bir yer ve yuva yapma imkanı olmaksızın tellerin üzerinde ömürleri boyunca toprak zemin görmeden ve kanat çırpmadan yaşıyorlar.

8. Kırık Kemikler

Yaşadıkları duygusal ve sosyal mahrumiyetlerin yanında ek olarak hareketli bir hayat geçirmeleri gerektiği halde tavuklar bütün ömürlerini neredeyse hareket etmeden geçiriyorlar. Bu hayat ise birçok sağlık problemine, sakatlığa, kırılgan kemiklere ve kas yetmezliğine sebebiyet veriyor. Tavukların ortalama yüzde 30’u yaşamlarını kırılmış kemiklerle geçiriyorlar.

9. Varolmayan Veteriner Bakımları

Birçok yumurta fabrikasındaki tavuk açık yaraları ve yukarıda bahsedilen sağlık problemleri olmasına karşın herhangi bir biçimde tıbbi müdahaleden yoksun bir durumda bırakılıyor. Bu nedenle de tavuklar enfeksiyondan hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Kaynak: MFA Blog