Okuma süresi: 2 dakika

Birçok esere sahip Jana Schirmen, Almanya’da yaşayan bir grafik sanatçısı. Facebook‘ta paylaştığı çalışması ile ilgili anlamlı yorumu ise okunmaya değer.

“Bu benim için çok kişisel bir çalışma, belki de bugüne kadar yapmış olduklarımın en kişiseli. Umarım vermek istediğim mesaj gitmesi gereken yerlere ulaşır.

Lütfen bu gezegendeki vahşetin ve boşa harcanan kaynakların durdurulmasına yardımcı olun. Bir sorunun çözülmesi veya o sorunun bir parçası olmak bizim seçimimiz. Kirlenmeye en çok sebep olan zalimce ve acı vererek üreten endüstriyi desteklemeyerek, bu sektör dışından bir şeyler alarak bir farkındalık yaratabilirsiniz. Güç sizin paranızın gittiği yerde. Paranızı duygu ile var olan şeylere işkence eden ve öldüren insanlara vermeyiniz. Hayvanlar da evinizdeki kedi ve köpekler kadar akıllı ve cana yakındırlar.

Son 20 yılda hayvanların düşünceleri ve hissettiklerinin anlaşılması üzerine çok fazla bilimsel araştırma yapıldı, bir meta gibi davranılmayı hak etmiyorlar. Hayvan endüstrisi üzerine o kadar fazla tartışma var ki bir kez içine girdiniz mi aklınızı kaybedecek gibi oluyorsunuz. Ama hayvan ürünleri tüketimindeki tartışma konusu ne? Tadı mı? (Vegan yemeklerin de tadı harika bu arada) 10 dakika harcayarak yediğiniz yemek bir başkasının hayatından önemli değil.

abuse animal 2 İnekler zorla hamile bıraktırılıp, 9 ay sonunda yavrularının kendilerinden alınmasını hak etmiyorlar. Onların da bebeklerine karşı hisleri var ve yulaf, badem, soya, fındık ya da onun yerine koyabileceğimiz her şeyin sütünü içebilecekken sadece biz süt içmek istiyoruz diye bebeklerini öldürüyoruz. Üstelik bu ürünleri tüketmeye alışmak çok kolayken.

abuse animal

Erkek doğan civcivler yumurta sanayinde işe yaramadıkları için parçalanmak üzere ayrılıp öldürülüyorlar. Üstelik doğar doğmaz! Sadece biz sabah kahvaltımızı yapabilmemiz için. Buna gerçekten değer mi? Üç yaşındaki çocuğun zekasına eş değer zekaya sahip domuzlardan bahsetmeyeceğim bile.

Bunları düşünmek beni gerçekten hasta ediyor ve biliyorum ki gözlerinizi açarsanız bu konuyu çok önemseyeceksiniz. Hayatımın 26 yılını gözlerim kapalı olarak yaşadım. Ama değişmek için asla geç değildir ve birçok insan farklılık yaratabilir. Çok iyimser olabilirim ama her birey, bir şeyi değiştirebilecek güçte.”