Her bireyin damak tadında o veya bu şekilde Asya mutfağı yer etmiştir. Kendi çevremdeki birçok kişiden de noodlea karşı bir zaaf olduğunun farkına varmışımdır. Şahsım da buna dahil. Sonuçta kim soya sosunda kavrulmuş ince, narin pirinç şeritlerine, Asya’nın damak tadına, sebzelerine ve baharatlarına hayır diyebilir ki? Veyahut şunu düşünün; hangimiz chop-stick kullanma macerasını yaşamadık?

Biraz bilgi vermek gerekirse noodle ortalama 4 bin yıldır Asya mutfağının önemli bir elementi konumunda. Çin’in Sarı Nehir bölgesinde 2002 yılında yapılan bir arkeolojik kazıda bulunan çok iyi halde korunmuş noodle kalıntılarının, üzerlerinde yapılan radyokarbon testlerine göre ortalama 4 bin yaşında oldukları kanıtlanmıştır. Noodle hakkında bulunan en eski yazılı kaynak ise, MS 1. yüzyılda Çin’in Ming hanedanlığı zamanından kalma.

Tarifimize dönecek olursak, ihtiyacınız olan malzemeler;

250 gr Pirinç Noodle

♦ 30 ml Zeytinyağı

♦ 2 Domates

♦ 1 Soğan

♦ 1 Havuç

♦ 1 Dolmalık Kırmızı Biber

♦ 1 Kereviz Sapı

♦ 2 y.k. Domates Püresi

♦ 1 Defne Yaprağı

♦ 1 y.k. Acı Biber Suyu

♦ 1 Su Bardağı Sebze Suyu

♦ Birkaç dal Taze Fesleğen ve Maydanoz

Yapılışı:

Soğanı piyazlık doğrayın ve zeytinyağında karamelize etmeye başlayın. Kırmızı biberleri jülyen doğrayıp soğanlara ekleyin. Havucu ince ince dilimleyin. Kereviz saplarının kabuklarını soyup doğrayın. Hepsini soğanlara ekleyip sotelemeye devam edin. Domatesleri çekirdeklerinden ayırıp küp küp doğrayın ve onları da sotelediğiniz sebzelere ekleyin. Domates püresi, defne yaprağı, acı biber sosu ve sebze suyunu ekleyip kısık ateşte 15 dakika daha pişirin. Fesleğen ve maydanozu ince ince kıyın, yemeğe ekleyip altını kapatın. Bu sırada başka bir tarafta noodle’ı tuzlu kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlayıp suyunu süzün. Sosu ve noodle’ı harmanlayıp servis edin. Afiyet olsun.

Not: Soteleme esnasında havuç ve kereviz ile birlikte isteğe göre soya sosu ekleyebilirsiniz.