Ana SayfaEkolojiDoğaBir zamanların rant alanı şimdilerde doğanın merhametine sığınıyor: Büyülü Orman

Bir zamanların rant alanı şimdilerde doğanın merhametine sığınıyor: Büyülü Orman

-

Büyülü Orman, 1989 yılında kapatıldı; ne var ki bazı yapılar hâlâ özgün yerinde, doğanın merhametine bırakılmış halde duruyor.

Büyülü Orman, 15 Ağustos 1955’te açıldığında, Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk tema parklarından biriydi. (Disneyland’dan neredeyse bir ay sonra açıldı.) Park, Bethany Lane Kavşağı’nın yakınındaki Maryland Ellicott City‘de bulunuyor.

80 dönümden daha geniş bir alanı kapsayan park, ziyaretçileri ile doluyordu. Fakat aktif koruma başladığında, 1995’ten 2005’e kadar kalıcı olarak kepenkleri kapattı.

Parkta peri masallarından yapılar ve karakterler vardı; ama mekanik gezinti yolları başlangıçta yoktu. Daha sonra, Alice Harikalar Diyarı’na giden fincan şeklinde arabaların geçtiği mekanik yol ve Cindrella’nın kalesine giden fare şeklinde arabaların geçtiği mekanik gezinti yolu eklendi.

Çocukların doğum günü partilerinin düzenlendiği alan da ilgi merkezlerinden biriydi ve burada gençler bilet görevlisi olarak çalışıyordu.

Park daha sonra genişletilmiş, 81 dönümden 211 dönüme çıkmıştır. En iyi zamanında da Büyülü Orman, bir yaz sezonunda 300.000 çocuğa ev sahipliği yapmıştır. Asıl sahipleri Harrison ailesi 1988 yılında parkı 4,5 milyon dolara JHP Development firmasına satmış, park da ilk defa 1989 yılında kapalı kalmıştır.

Parkın doğu yakası, alışveriş merkezi yapılması için yıkılmış, diğer yarısına dokunulmamıştır.

JHP Development firması, 1994 yılının yazında parkı daha çok çocukların doğum günü partisi için hizmet vermek üzere tekrar açmıştır. 

1999 yılında, parkı tekrar açmak amacıyla Büyülü Orman’ın Dostları kurulmuştur. 2003′ te Büyülü Orman Koruma Derneği, uzun vadede Büyülü Orman’ı tekrar diriltme amacıyla kurulmuştur. Çalışmaları, ormanı korumaya değil, parktaki yapıların yok olmasını önlemeye yönelikti.

Arazi sahibi olan Kimco Realty Group, 2004 yılında peri masalı yapılarının ve figürlerinin çoğunun Clark Elioak Çiftliği‘ne taşınarak sergilenmesi ve korunması için anlaşmaya vardı.

Taşınma ve restorasyon 2005 yılında başladı. Serginin çoğunun restorasyonda olması ve çiftlikte hizmete geri dönülmesine rağmen bağışlar, 2011 yılında halen memnuniyetle karşılanıyordu.

2013’te Howard Şehir Planlama ve Zonlama Departmanı, Kimco‘nun, kale alanının yanındaki sulak alana, derenin yönünün değiştirerek bir banka kurmasını onayladı. 

Nature finds a way

Bir zamanlar rant uğruna katledilen ormanlık alan, şimdilerde doğanın merhametine sığınmış durumda. Doğayı rant uğruna kurban edenlerin unuttuğu şey ise doğanın kendilerinden daha güçlü olduğu ve bir yol bulduğudur.

Kaynak: The Vintage News

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Sümeyya AKDAĞ
Sümeyya AKDAĞ
landscape architecture

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol