Okuma süresi: 2 dakika

Birleşik Krallık’ta başlatılan ve bölge gündeminde geniş yer tutan olayda İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun Eylül ayında gerçekleştireceği Londra ziyareti öncesi, savaş suçları işlediği gerekçesiyle başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 100 bin kişi imza verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun önümüzdeki ay gerçekleştireceği Londra ziyareti öncesi Birleşik Krallık vatandaşları tarafından başlatılan imza kampanyasına 90 binden fazla imza atıldı. Ancak, İngiltere Başbakanı David Cameron ve milletvekilleri, Netenyahu’nun diplomatik dokunulmazlığa sahip olduğu için tutuklama işleminin gerçekleştirilemeyeceğini açıkladı.

İmza kampanyasının gerekçesi olarak Netenyahu’nun 2014 yılında Filistinli 2 bin sivilin İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşta ölmesinden sorumlu olması gösteriliyor.

Binyamin Netenyahu

Her ne kadar Netenyahu hakkında çıkan karar bazı diplomatik engellere takılsa da imza kampanyasına gösterilen yoğun ilgi, İsrail Hükümeti ve ordusunun savaş suçları işlediği iddiasını onaylayan Birleşik Krallık’taki insan sayısının arttığını gösteriyor.

İmza kampanyasını başlatan Damian Moran’a göre, Netenyahu net bir şekilde savaş suçlusu ve uluslararası kanunlara göre diplomatik dokunulmazlığı olsun ya da olmasın tutuklanması gerekiyor. Moran yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık’ta yaşayan büyük bir kesimin onu istemediğini göstergesi, Netenyahu için çok açık bir mesaj oldu” diyor.

(Çizim: Carlos Latuff)
(Çizim: Carlos Latuff)

İmza kampanyasının 10 bin imzaya ulaşması ardından İngiliz hükümeti açıklama yapmak zorunda kaldı. Bazı görüşlere göre, hükümet savaş suçları işleyen bir ülke ile dostluğunu savundu.

Kaynak: True Activist
Başlık Çizimi:
Carlos Latuff 

Hazırlayan: Burak Avşar