Okuma süresi: 2 dakika

Tasarımcı Kunel Gaur’un öncülüğünde başlayan Taxi Fabric, Mumbai’deki tasarımcıların fikirlerini ve yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlayan bir proje. Kumaş üzerine yapılan çizimler, taksilerin koltuklarını ve tavanını süslüyor. Gaur, projeyi insanlara ulaşabilen, hareketli bir tuvalle yapılabilecek en yerinde tasarım olarak tanımlıyor ve ülkedeki diğer taksilere de ilham kaynağı olmayı umuyor. 

Projenin çıkış noktasıysa, Gaur’un A Century of Revolt (İsyanın Yüz Yılı) isimli kişisel sanat çalışması. Hindistan’ın bağımsızlığını konu edinen fresklerden oluşan bu çalışma, yüz yıl boyunca özgürlük için cesurca mücadele edenlere adandı.

“Özgür bir Hindistan’da el ele tutuştukları ütopik sahneler yaratmak istedim, savaşmayı göze aldıklarında hayalini kurdukları dünya bu olmalı.”

Gaur’un tasarımları karmaşık ve görkemli, ki bu da isyanın yüz yılını anlatma fikriyle örtüşüyor. Bir taksi şoförüyle yaptığı sohbetin ardından da Taxi Fabric doğmuş oluyor: “Şoför Mohammed Arif, amcasının özgürlük için verdiği mücadeleyi anlattı. Eseri taksisinin içinde gördüğünde sessizlik içinde izledi. Özgürlüğü için hayatını feda edenleri bir şekilde yaşattığımızı düşüyor” diyor Gaur.

Taxi Fabric 1

Taxi Fabric 3

Sistine Chapel Taxi Fabric 2

Sistine Chapel Taxi Fabric 4

Taxi Fabric 2

Taxi Fabric 4

Kaynak: Taxi Fabric