Okuma süresi: 2 dakika

2009’da ABD nüfusunun çok küçük bir bölümü vejetaryen ya da veganken şu anda yüzde 5’i vejetaryen ve bunun yarısı da (yüzde 2,5) vegan. Rakamlar son beş yılda oldukça yükselmiş durumda ve çalışmalara göre yükselmeye de devam ediyor. Peki, vegan beslenme neden artıyor? Bunu birçok farklı sebeple açıklamak mümkün olsa da en önemli nedeni ticari amaçla yapılan tarım ve hayvanlara gösterilen muamele konusunda son beş yılda daha da fazla bilgilenmemiz gibi görünüyor. 

ABD’liler neden vegan beslenmeyi seçiyor?

Etin Amerikan kültürüne etkisinin boyutu düşünüldüğünde 16 milyon kişinin hiçbir şekilde hayvansal ürün tüketmemesi elbette harika. Hayvansal ürün tüketmeyenlerin yüzde 42’si izledikleri eğitici filmlerin sonunda veganlığı seçtiklerini ifade ederken, yüzde 69’u hayvan haklarını desteklemek için vegan beslenmeyi tercih ettiklerini söylüyor. Ayrıca yüzde 45’i veganlığa geçişini zamana yaymış ve yüzde 52’si veganlıkta 10 yılını doldurmamış. Bu yüzdeler besin sağlama konusundaki bilgilerimizin son beş yılda arttığını ortaya koyuyor.

ABD'de 16 milyon veganvejetaryen va 2

Diğer faktörler neler?

Vejetaryen ve veganların çok büyük bir bölümü kadınlardan oluşuyor. 2009’da sadece 1 milyon kişi vegandı ve bu kişilerin yüzde 79’u kadındı. Şimdi ise nüfusun yüzde 5’lik kısmından 1 milyon kişi veganken; kalan 5 milyon da vejetaryen beslendiğini ifade ediyor. Veganların yüzde 79’u kadınken; vejetaryenlikte ise bu oran yüzde 59.

Ama veganizm sadece kadınlar için değil! Birçok erkek de değişim yoluna gitti 2012 itibariyle et tüketimi 2007’ye göre yüzde 12.2’lik büyük bir düşüş yaşadı. Aslında insanlar sadece vegan beslenmiyor, bir yandan da bu yaşam biçimine daha da meraklı oluyor. Google’ın açıklamasına göre 2007’den 2014’e veganlığı arama sayısı üçe katlandı! Google’da “vegan 2007” arandığında bin 600 sonuç verirken bu sayı “vegan 2014” için 26 bin’e çıkmış durumda.

Ünlüler vegan/vejetaryenlerin önemli bir kısmını oluşturmakta: Atletler, talk şovlara katılanlar, milyonerler ve hatta siyasi figürler bile şimdilerde sebze ağırlıklı veya tamamen vegan beslenmeyi tercih ediyor. Aynı zamanda mevcut restorantlar da vegan/vejetaryen ürünler sunmaya başlarken beş sene önce olmayan birçok yeni vegan restorant hayatımıza girdi.

ABD'de 16 milyon veganvejetaryen var 1
Süpermarketlerde artık daha fazla vegan/vejetaryen ürünler raflarda, online vegan yiyecek endüstrisi ise son beş yıldaki gibi büyümeye devam ediyor. Aslında 2050’ye kadar ABD’nin “vegan bir ülke” olabileceği tahmin ediliyor, en azından çok büyük bir bölümünün!

Vegan beslenme artık sadece hippiler ve sağlığına önem veren kişiler için değil. İstatistiklere göre vegan yaşam ekolojik ayak izimizi azaltmanın ve adalet gerçeğini harekete geçirmenin akıllıca bir yolu.

Lahana çorbası isteyen?

Kaynak: One Green Planet, The Huffington Post 12 / 3, The Raw Food World
B
aşlık Görseli: Edgar’s Mission