“İnsanlar pek çok şeyi öğrenmişler. Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi. Fakat çok basit bir şeyi, kardeş gibi yaşamayı öğrenememişler.”
Martin Luther King

Yeni bir sabaha uyandığımız her gün aslında dünyanın bambaşka yerlerinde masum insanların ayrımcılığa, ölüme, şiddete gözünü açtığı başka bir gün. İşte herkesin günü aydın başlayabilsin diye, herkes farkında olsun diye Jon Boogz bir hikâye anlatmaya karar veriyor. İzleyeceğiniz kısa film 3 boyutlu dünyamızı 2 boyuta yansıtmayı başarmış inanılmaz sanatıyla Alexa Meade, performanslarıyla bizi gerçeğin dünyasına katan Jon Boogz ve Lil Buck işbirliğinde her türlü ayrımcılığa başkaldırı mahiyetinde.

Birlikteliğe çağrı hikâyesi: Color of Reality - Gerçeğin RengiColor of Reality isimli kısa film özellikle son zamanlarda basında daha çok yer bulan siyahilere karşı polis şiddeti ekseninde tüm ayrımcılıklara, şiddete ve ölümlere dur demek adına anlatılan bir hikâye. Color of Reality bu mesajı iletirken sanatı ve performansı birleştiriyor.

Filmde gördüğümüz performans dansın çok daha ötesinde. Boogz ve Buck cephesinde performansları seslerini duyurmak için; sosyal, ekonomik ve coğrafi sınırların kırılması için güçlü bir aygıt. Sanatın herkes için olduğunu üstüne basa basa belirten ikili Alexa Meade’nin fırça darbeleriyle adeta sanat eserinin kendisine dönüşüyor. Meade kanvas olarak ikilinin bedenlerini ve tüm odayı kullanmayı tercih ederken yarattığı ortamla aslında kendi yarattığımız alanlarda ne denli kusursuz ve güvende hissettiğimizi, alanlarımızdan dışarı adım attığımız an ne denli yabancı ve savunmasız kaldığımızı gözler önüne seriyor.

Sokaklar herkes için, sanat herkes için, kaygı duymaksızın yaşamak herkes için; fakat ne yazık ki şiddet ve ölüm de her birimiz için bir köşede bekliyor. Yeryüzünde bir salgın gibi devam eden ayrımcılık, kendinden olmayana duyulan nefret her gün başka bir hayat karartıyor. Belki de durmadan kendimize hatırlatmamız gereken yegane şey hiçbir fark gözetmeksizin, yargılamadan, ayrıştırmadan birlikte yaşayabilmenin ne denli önemli olduğu. İster Color of Reality’nin geçtiği Los Angles sokaklarında ister dünyanın bambaşka sokaklarında bazılarımızın hayatı her daim ipin ucunda.

Kaynak: Alexa Meade Art