Okuma süresi: 2 dakika

Taksim’de iki buçuk yıldır her çarşamba market ve manavların çöpe ayırdığı yenebilir sebzeleri değerlendirerek herkesle paylaşan Bombalara Karşı Sofralar grubu, Haziran boyunca sofraların yanı sıra üretim ve deneyim paylaşımına dayalı atölyeler yapılacağını duyurdu.

8 Haziran’da balkonda ve arka bahçede kendi yiyeceğimizi nasıl yetiştirebileceğimizi göstermek için permakültür atölyesi düzenlenecek.

Karnımızı doyurmak için kredi kartlarına da başkalarının altında ömür boyu çalışmaya da mecbur değiliz. Nasıl ki kapitalizmin palazlandığı her yerde çöp dedikleri dağlar tüm canlıları doyuracak kadar yemek barındırıyor, aynı kapitalizmin giderek elimizden aldığı toprak da bir o kadar kendi yiyeceğini yetiştirme şansını bizlere sunuyor. Toprak henüz tamamen fethedilmedi. Egemenlerin fetih hayallerine karşı toprakla yan yana duralım.

Bu hafta soframızın öncesinde bize eşlik edecek olan Didem Çivici, Gezi Parkı’nda permakültürün ipuçlarını paylaşacak. Yiyeceğimizi hazır almak yerine kendi balkonumuzda, bahçemizde yetiştirelim. Kendine kendine yettikten sonra ikinci adımımız paylaşmak olsun…

Her Çarşamba otoriteler tarafından körüklenen yoksulluğa, savaşa, israfa, doğa talanına ve hayvan sömürüsüne karşı, yenebilir gıda artıklarını kullanarak sofra kuruyoruz. İsraftan kurtarılmış vegan yemeği paylaşırken bombasız, sınırsız, bayraksız, başkansız, baskısız, kafessiz dünya için mücadeleyi yükseltelim.

  • 15 Haziran’da insan kusurlarından ötürü engelli kalan sokak hayvanlarına nasıl yürüteç üretebileceğimiz anlatılacak.
  • LGBTİ Onur Haftası’na denk gelen 22 Haziran’da aşk ilişkilerindeki tahakküme karşı alternatif ilişki biçimlerini tartışabileceğimiz bir forum yapılacak.
  • 29 Haziran’da ise bilenlerin bilmeyenlere bisiklete binmeye öğreteceği İstanbul’da ulaşım aracı olarak bisikleti teşvik eden bir etkinlik düzenlenecek.

bombalara karsi sofralar poster 2016Sofralar, Ramazan dolayısıyla 20.45’te kurulacak. Sofra ve atölyelerle ilgili detaylara bit.ly/bombalarakarşısofralar adresinden ulaşılabilir.

Bombalara Karşı Sofralar aktivistleri kendilerini sömürü, hiyerarşi ve tüketim karşıtı olarak tanımlıyor. Grup, daha önce de İstanbul Alışveriş Festivali’ni takas pazarı açarak protesto etmesiyle ve İç Güvenlik Yasası’na karşı çorba dağıtmasıyla gündeme gelmişti.