Okuma süresi: 2 dakika

Taciz ettiniz yetmedi; mini etek giymeseymiş dediniz. Taciz ettiniz yetmedi; o saatte caddede ne işi varmış dediniz. Bunlar ataerkilliğinizi doyurmadı, muavin uyuyan kadın yolcunun yüzüne boşaldı kadın için o saatte otobüste ne işi vardı binmeseymiş o firmaya gibi erkek yorumlarda bulundunuz.

Utanmasanız, muavinin kadına tecavüz edip kadının içine boşalmadığına sevineceksiniz. O kadın, muavinin vahşiliğini, yani spermlerini yüzünde delil olarak taşımak zorunda kaldığı o leş dakikalarda Metro Turizm sahibi Galip Öztürk Twitter’dan şu sözleri paylaştı: Paralelci pislikler vatan haini olduğunuzu biliyoruz hizmetin selameti için Metro Turizm ile uğraşıyorsunuz vallahi sizden her şey beklenir.”

Galip Bey, çıkıp tüm kadınlardan özür dileyip bundan sonra bu taciz konusuna dikkat edeceklerini söylemek yerine olayı paralelcilere atfetti. Nasıl da doğru bir söz söylediniz vallahi, sizden her şey beklenir!

Merak ediyorum ataerkil sistemde bu kadar mı vicdanınızı kaybettiniz? O muavini, haberlere yapılan yorumları, Metro Turizm’den gelen açıklamayı düşündükçe erkeklerin rahatlığına hizmet eden bu ataerkil sistemi bir kez olsun sorgulamadıklarını anlıyorum. Erk’ekti, bu ataerkil sistem ona öyle imtiyazlısın diyordu ki; muavin kadının yüzüne hunharca boşalma hakkını kendinde bulabiliyordu. Oysa biraz olsun rahatınızı bozup kendi iktidarınıza hizmet etmeyi bırakıp kadınları ezmekten ve onları birey olarak yok saymaktan vazgeçebilirsiniz.

Bırakın bir kadının yüzüne izinsiz boşalmayı, toplu taşıma araçlarında kadınların diplerine kadar girmeyebilirsiniz. Kadınları seyirlik nesneler gibi görmeyip gözlerinizi dikip bakmayabilirsiniz. Dar giyen bir kadını et gözüyle görmeyebilirsiniz. Bir barda henüz tanıştığınız/ tanışmadığınız bir kadına içki ısmarlamak için başına üşüşmeyebilirsiniz. Tek başına olan bir kadına aranıyor gözüyle bakmayabilirsiniz. Sokakta yürürken biri omzunuza çarpsa ne kadar sinirlendiğinizi unutupta kadının kişisel alanına girerek yürümeyebilirsiniz. Kadınlara her istediğinizi yapabileceğiniz nesneler gözüyle bakmayabilirsiniz.

Ve söylendiği gibi ne o muavin ne de siz erkekler, hiçbiriniz sapık değilsiniz. Nitekim Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği şöyle ifade ediyor, hatırlayalım: Faillerin hemen hepsi ne sapıktır, ne de canavardır, gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz sıradan kişilerdir.

eyes
Görsel: Chan Tracey

Evli-çocuklu insanlar, öğretmenler, şoförler, doktorlar, abiler, babalar, sevgililer, nişanlılar vb. Failleri sapık ve canavar diye tarifleyip uçlaştırdığımız zaman onları görünmez kılarız. Hayatımızdaki kimseyle özdeşleştiremeyiz.

Faillerin kendisi de uyguladıkları şiddeti sorgulamaz, hep uzaklarda bir yerlerde suç işleyen canavar ve sapıklardan bahsedilir. Bu bahsedişler, cinsel şiddet mitlerini besliyor; yani cinsel şiddetin “cinsel dürtüleri kontrol edememe” ya da “bir tür akıl hastalığı” ile ilgili olduğu algısını yaratıp failin yaptığı davranışın sorumluluğunu hafifletiyor.

Cinsel şiddetin “bir güç kullanımı” ve “kontrol altına alma eylemi” olduğu gerçeğini de perdelemiş oluyor.

Tüm bunlar ışığında sizler sapık değil erkek faillersiniz, sizler sapık değil sistemin dayattığı safi erillersiniz. Bir kez sorgulayıp sizden rahatınızı bozmanızı ve kendi erk’inizi yenmenizi bekliyoruz.

Zor değil; belki rahatınız kaçacak, belki imtiyazlı olmayacaksınız ancak taciz zihniyeti taşımayan iyi birer insan olacaksınız. Rahatınızın ne kadar rahatsız edici olduğunu da kendinize bir adım geri durarak görebilir, kadınların taciz edilme korkusuyla nasıl yaşadığını anlamayacak kadar bencil olmayabilirsiniz.

Başlık Görseli