Bir ada… Ufacık fakat yüz ölçümüyle ters orantılı olarak içinde birçok güzellik barındırıyor. Gelenini büyülüyor, gidenini üzüyor. Şahane kumsalları, bağları, bahçeleri var. Denizi masmavi, insanı şeker… Güneş öyle batar ki Ada’dan hayran kalırsın. Rüzgârgülleri, her döndüğünde içindeki derdi savurur, ileride batan güneşin dibine gömer. Dokusu, kokusu, rengi vardır.

Bugünlerde bütün bu güzellikler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Bozcaada için 1/25 bin ölçekli nazım imar planı hazırlamıştı. Bozcaada halkı bu planın iptali için yargıya başvurdu. Fakat bu yargılama devam ederken yeni bir plan girdi devreye. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 20 Ağustos 2014 tarihinde Çanakkale ve Balıkesir’in tamamını kapsayan yeni bir 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı hazırladı. Yeni plan, Bozcaada’nın tarım alanlarını ‘bağ evi’ adı altında, ekolojik yapısı ile dikkat çeken Akvaryum Koyu’nun ise ‘kentsel gelişim alanı’ ile ‘turizm tesis bölgesi’ adı altında imara açılması demekti.

Bozcaadalılar ve Bozcaada sevdalıları daha bu planın sersemliğini üstlerinden atamamışken, başka bir haberle daha sarsıldılar. Bozcaada’nın en güzel koylarından Beylik Koyu herhangi bir ihale yapılmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görevli özel bir şahsa yıllık 30 bin TL’ye kiralandı. Üstüne üstlük daha sırada diğerleri de vardı.

Bu haber bütün Ada’yı üzdü 23 Aralık 2014 akşamı Ada sevdalıları, Ada halkının yanında olduklarını ve Ada’nın bizim olduğunu göstermek için sosyal medya kampanyası düzenlediler ve saat 20.00 ila 22.00 arasında düşüncelerini #BOZCAADABİZİM hashtag’ı ile Twitter, Facebook ve Instagram üzerinden yayınladılar. Yaklaşık 3 bin tweet atıldı. Şahane bir rakam. Var olsun ada sevdalıları.

Bundan sonra süreç nasıl gelişir bilmiyoruz. Tek bildiğimiz hiçbir şeyin fikrimizi değiştirmeyeceği. Biz şezlong ya da şemsiye istemiyoruz. Sıcak kumlara değsin istiyoruz ayaklarımız, salına salına yürüyelim istiyoruz kumsallarında. Şarkılar söyleyelim yine sokaklarında.

Çünkü #bozcaadabizim…

Hazırlayan: Başak Tan