Okuma süresi: < 1 dakika

Çin, hava kirliliği mücadelesini kuvvetlendirmek adına 1 Ocak 2015′ tarihinde başlayacak yeni yasa taslağı hazırladı. Bu yasa ile çevre konusundaki otorite eksikliğinin önüne geçmeyi planlıyor.

Hava kirliliğine sebep olan dumanlı sisler yüzlerce hayatı tehlike altına alıyor. Devlet haber ajansı Xinhua‘nın raporuna göre Çin, hava kirliliği hukuku revizyonu içine ağır cezalar ve sert kirlilik limitleri getirmeyi planlıyor.

Xinhua‘nın pazartesi günü bildirdiği rapora göre, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 1 milyon Yuna’a kadar (160,000 dolar) para cezasını ya da karbon salınımı sınırını aşan işletlemelerin kapatılması taslağını değerlendiriyor.

Geçen ay, Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi yeşil grubu tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre, 2012 yılında Çin’de, 670 bin insan yalnızca kömür sanayisi kirliliğinden öldü.

Xinhua‘ya göre, Çevre Bakanı Zhou Shenxian: “Sisli ve belirgin bir hale gelen bazı bölgelerdeki hava kirliliği problemlerinin sık sık görülmesi mevcut durum içindeki yasaların uygun olmadığını kanıtlıyor.”

Eylül’de yeni yasanın ilk yasa taslağı yayınladı ve konun değişikliği, kömür endüstrisi ve ağır kirletici fabrikalar yanı sıra Çin’deki 264 milyon araç için daha katı düzenlenecek.

Ayrıca, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde, kirlilikten sıkıntı çeken, özellikle bundan etkilenen Beijing-Hebei-Tianjin gibi bölgelerde kirliliğin yoğunlaştığı zamanlar için erken uyarı sistemi ve acil durum prosedürlerini de içerecek.

Taslakta belirtilen ölçümlerin düzenlenmesine karşın yerel kuruluşların devlet kurumları üzerinde sık sık cezai otorite eksikliği yaşaması sebebiyle çevre politikaları Çin’de uygulama zorluluğu çekiliyor. Kirlilik yasalarını uygulamak için çevre yetkililerine daha fazla güç veren yeni çevreyi koruma yasası 1 Ocak’ta başlayacak.

Kaynak: Reuters.com
Başlık Fotoğrafı: Endless Light and Love