Okuma süresi: 3 dakika

Kadın ve erkek meme ucunu birbirinden ayırt edebilir misiniz? Görünüşe göre Instagram da edemiyor. Instagram, kadın çıplaklığıyla ilgili kuralları nedeniyle daha önceden de eleştirilerin hedefi olmuştu. Rihanna’nın hesabı, Fransız Lui dergisine kapak olduğu üstsüz fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle askıya alınmış; Chelsea Handler, Scout Willis ve Miley Cyrus gibi ünlülerin paylaştığı bazı fotoğraflar da yine benzer gerekçelerle kaldırılmıştı.

Instagram’ın topluluk ilkelerine göre sadece post-mastektomi* halindeki meme, resim ve heykellerdeki meme uçları ve emzirme fotoğrafları paylaşılabilir. Meme uçlarının çok yakından çekilmiş fotoğraflarını paylaşan Genderless Nipples (Cinsiyetsiz Meme Uçları) isimli Instagram hesabı, işte bu yüzden dahice olarak nitelendirilebilir. Evelyne Wyss, Morgan-Lee Wagner ve Marco Russo üçlüsü tarafından açılan bu hesabın şu an 76,000 üzerinde takipçisi bulunuyor.

Bu üçlünün hesabı açma sebebi ise konu ”sansür” olunca Instagram‘ın uyguladığı kurallardaki aksaklıklara dikkat çekmek. “Kurallara karşı gelme gibi bir amacımız yok, ama bu kuralların her iki cinse de eşit uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” diyor Wyss. “Çok yakından çekilmiş fotoğraflar sayesinde, Instagram kadın ve erkek meme ucunu birbirinden ayırt edemiyor. Biz de günümüz toplumunda kurallarının işe yaramadığını onlara göstermek istiyoruz.”

Görünüşe göre insanlar da memelerini özgür bırakmak (#FreeTheNipple) istiyor.

Değişimin bir parçası olmak mı istiyorsun? Bize meme ucunu gönder! Fotoğrafın iyi ışık olan ortamda, yüksek netlikte ve meme ucu doğrudan kameraya dönük şekilde çok yakından çekilmiş olmasına dikkat et. İşleri Instagram için daha da zor hale getirmek için meme ucu kılsız ve sertleşmiş olmalı.

“Hiç saymadık fakat günlük tahminen 90 fotoğraf alıyoruz ki bu harika” diyor Wyss. ”Bir tartışma yaratmak ve insanların neyin cinsel olup olmadığına dair algılarını sorgulamak istedik.”. Wyss, şu ana kadar hep olumlu tepkiler aldıklarını söylüyor. “Birçok kişiden bu projeyi ne kadar önemli bulduklarını ifade eden mesajlar alıyoruz. İnsanlar çok ilginç yorumlar yaparak bu konu hakkında tartışıyorlar ve bu tam da bizim istediğimiz şeydi.”

Görünüşe göre Instagram da kadın ve erkek meme ucunu ayırt edemiyor ki bir erkeğe ait meme ucu fotoğrafını kısa süre önce bu hesaptan kaldırdı.

“Az önce bir erkeğe ait meme ucu fotoğrafı, Instagram tarafından hesabımızdan kaldırıldı. Kadın ve erkek meme ucunu ayırt edemiyorsanız neden kadın meme ucunu yasaklıyorsunuz ki? Tam da bizim savunduğumuz şeyi ispatladınız.”

*Memenin ameliyatla kesip çıkarılması işlemi

Kaynak: BuzzFeed