Muse Okulu’nun yeni öğretim programı, öğrenciler kendi sebzelerini ve meyvelerini okul bahçesinde ekip biçerken sağlıklı yemenin faydaları hakkında onların heycanlanmalarını sağlıyor. Kaliforniya’daki Muse Okulu geçen yıl tamamen vegan olarak devam etmeye karar verdiğinde bazı ebeveynler için bu doğrultuda hareket etmek zor oldu.

Muse Okulunun müdürü Jeff King, “Beyin gelişimi ve hayvansal protein hakkında çok fazla efsane var. Et ve süt ürünleri hakkında çok fazla yanlış bilgi var” dedi. 2015 yılında okul başlamadan önce okul personeli, ebeveynleri eğitmek için seminerler ve dersler düzenledi. En sonunda okul yüzde 100 bitkisel ağırlıklı beslenmenin (süt ürünleri ve peynir de dahil bütün hayvansal yiyecekleri listeden çıkararak) doğru seçim olduğuna karar verdi.

vegan okul
Çocuklara sağlıklı yiyecekler yedirebilmenin hilesi tabii ki onları sürecin içinde tutmakta saklı.

Şimdiye kadar bu kararın dahil olan herkese, özellikle de öğrencilere faydalı olduğu görünüyor.

CBS News, bu yeşil öğretim programı ve zulüm içermeyen diyetin, öğrenciler okulun bahçesinde sebze ve meyveleri ekip biçerken, sağlıklı yemenin faydaları hakkında heyecanlanmalarını sağladığını söylüyor.

5’inci sınıftan Emma LeysonBunlar benim ektiğim çilekler. Yetiştirdiğimiz her şeyi çoğunlukla öğle yemeklerinde yiyoruz” diyor CBS2’den Stephanie Simmons’a. James Cameron’un karısı ve onun kız kardeşi tarafından kurulan Muse Okulu, tamamen vegan bir menü uyarlayan ülkedeki ilk okul. Çocukların kuşkusuz çok fazla yemek seçtiğini söyleyen ve sağlıklı yiyeceklerden uzak duracağına inanan kişiler, bu hedefin başarılı olacağına şüpheyle yaklaştılar ama açık bir şekilde yöneticiler, okul personeli ve şef bir şeyleri doğru yaptı.

MuseSchool2
Muse Okulu, tamamen vegan bir menü uyarlayan ülkedeki ilk okul.

Muse’da programı yürüten Paul Hudak, çocukların mutlu bir şekilde tüketecekleri vegan yiyeceklerin seçimini yaparken okuldaki şef aşçıyla birlikte çalışıyor. Hudak, “Lahana yiyen anasınıfı öğrencilerimiz var! 19 yaşına kadar lahananın ne olduğunu bile bilmiyordum. Bu onların paletlerini gerçekten genişletiyor çünkü kısmen ona sahipler. Onlar bu tohumu ekip büyüttüklerinde olayın tamamen içinde oluyorlar” dedi. Çocuklara sağlıklı yiyecekler yedirebilmenin hilesi tabii ki onları sürecin içinde tutmakta saklı.

Leyson, yetiştirdiği sebzenin yedikleri yemeğin içinde olduğunu Simmons’a söylerken daha heyecanlı olamazdı. Geçen gün domates çorbası yaptık ve ben biberiye yetiştirdim ve o çorbanın içindeydi ve çok heyecanlandım” dedi.

Bütün okullarda bahçecilik dersi olduğunu düşünün. Çocuklar sadece yediklerinin nerden geldiğini öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda büyük olasılıkla sağlıklı yemekler yemek isteyecekler çünkü besleyici bitkilerin yetiştirilmesi aşamalarında kendileri de bulunacak.

Kaynak: True Activist