Ana SayfaYaşamÇocukçaÇocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici mobil oyunu

Çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici mobil oyunu

-

Kâr amacı gütmeyen Cool the Earth şirketi 2015 yılında Dünya Günü (22 Nisan) için çocuklara doğayı korumayı özendiren bir uygulama piyasaya sürdü.

Gitgide küçülen bir buzulun üzerinde yaşamını sürdürmeye çalışan sevimli kutup ayısını oynattığımız bu oyun, çocuklara üzücü bir deneyim yaşatmanın peşinde değil. Aksine, çocuklarımıza onlara kızarak ya da üzülmelerine sebep olarak öğretmeye çalıştığımız değerlerin, çok daha akıllıca hem de eğlenebilecekleri şekilde öğretilmesi yolunda atılmış güzel bir adım niteliğinde.

koda quest 3
Koda’nın bakımını yapabilmek ve yeni seviyelere geçebilmek için, çocuklar karbon bulutlarını dağıtarak veya denizdeki çöpleri çıkararak para kazanıyorlar.

Oyunun baş kahramanı ekolojist Koda, çocukların besleyebileceği, yıkayabileceği ve hatta çeşitli aksesuarlarla süsleyebileceği sevimli pofidik bir ayı. Özellikle, günümüzde çocukların ellerinden düşürmedikleri tablet, telefon ve benzeri teknolojik aletleri düşündüğümüzde, söz konusu aletler aracılığıyla onlardan kopmak değil de onlara ulaşmaya çalışmak daha doğru bir harekettir. Kısaca, ancak bu yolla onların dikkatini çekebiliyoruz.

Peki, bunların iklim değişikliğiyle bağlantısı ne? Koda’nın bakımını yapabilmek ve yeni seviyelere geçebilmek için, çocuklar karbon bulutlarını dağıtarak veya denizdeki çöpleri çıkararak para kazanıyorlar. Aynı zamanda dişlerini fırçaladıktan sonra çeşmeyi kapatmak ya da odadan çıkarken ışığı söndürmek gibi günlük yaşamda yapılması gereken ufak görevleri tamamlamaları gerekiyor. 10’uncu seviyenin ardından ebeveynler, oyuna çocuklarının farklı görevleri tamamladığını doğrulayarak dahil oluyorlar. Sonunda ebeveynlerin ve çocukların üzerinde anlaştığı ve karşılıklı dahil olduğu bir oyun!

koda quest 2
Dişlerini fırçaladıktan sonra çeşmeyi kapatmak ya da odadan çıkarken ışığı söndürmek gibi günlük yaşamda yapılması gereken ufak görevleri tamamlamaları gerekiyor.

Geçtiğimiz sekiz yılda, Cool the Earth çoğunlukla ilkokul öğrenimi gören çocuklara mesajını ulaştırdı. İklim değişikliği konulu gösteriler için gereken talimatları ve hatta kutup ayısı kostümlerini bile içeren bedava paketler okullara gönderiliyor. Şirket, oyunda karbonun etkilerini azaltarak başarılı olan 200 bin’den fazla çocuğun olduğunu düşünüyor.

Uygulama hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde bulunuyor.

Kaynak: Sierra Club 

SON YAZILAR

AKP’li yıllarda çocuk V: AKP’nin çocuk algısı

AKP’li 21 yılda çocuk ve eğitim alanında yaşananları toparlamaya çalıştığımız yazı serisinin sonuncusu AKP’nin çocuk algısı üzerine. Çocuk algısı, çocuk ve eğitim alanında söylenenler, 21...

AKP’li yıllarda çocuk IV: Cemaatlerle kol kola eğitim sistemi

Türkiye'de 30 tarikat, bu tarikatlara bağlı 400’ün üzerinde cemaat ve bu cemaatlerin sahip olduğu birçok vakıf, dernek vb. bulunuyor. Bu yapılar devlet okullarında; Dersimi Camide...

AKP’li yıllarda çocuk III: Yeterli okul yapılmıyor, öğretmenler atanmıyor, kriz anında ilk kapatılan okullar oluyor

AKP’li yıllarda çocuk politikalarının sonuçlarını incelediğimiz serinin üçüncüsünde odağımız okulların fiziki durumu, niteliği ve öğretmenlerin durumunun 21 yıllık dönüşümü oldu. Özelleştirme sürecinde okullar satılmadı belki...

AKP’li yıllarda çocuk II: En az 765 bin çocuk ‘evlendirildi’, 2 milyon çocuk çalışmak zorunda

AKP’li yıllarda çocuk politikalarının sonuçlarını incelediğimiz serinin ikincisinde odağımız evlendirilmeye zorlanan ve çalışmak zorunda bırakılan çocuklar.Bütçede eğitime ayrılan payın azalması, 4+4+4 ile zorunlu eğitimden kopuşun...
Esin Menekşedağ
Esin Menekşedağ
1996 yılının Kasım ayında dünyaya gelen sonbahara sevdalı ama onu tam anlamıyla yaşatmayan havadan şikayetçi bir Esin. Bir türlü sevemediği memleketi Bursa'dan göçeli neredeyse 2 yıl olmakta. Havası suyu kendisine yaraşan İzmir'de Dokuz Eylül Mütercim-Tercümanlık (İng.-Alm-Türk) bölümüne gidip gelmekte ve dans kurslarının (salsa) yollarını aşındırmaktadır. Dans etmeye bayılır. Yeni yerler görmeyi sever. Yeni yerlerin yeni insanlar getirdiğini bilir,o insanları kucaklamak ister ama istemeyebilir de.Kendi çapında dinlediği müzikler sevdiği filmler ve tabii ki okuyamadığı bir sürü kitap (elbet bir gün) vardır. Şiiri çok sever. Yazmaya çalıştıydı da olmadı o şimdilik, sadece okuyor ve hissediyor. Son olarak bu sene kendi enstrümanını buldu. Bu enstrüman elinden düşürmediği mavi ukulelesi.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]