Okuma süresi: 2 dakika

Zeynep Bakşi Karatağ’ın duru sesiyle, ‘Mozaik’ adlı ilk albümünde tanışmıştık. Karatağ, ikinci stüdyo albümü ‘Usulca’yı da geçtiğimiz ay içinde dinleyicileriyle buluşturdu.

Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümün tüm düzenlemelerinde Murat Karatağ’ın imzası bulunurken, albüme Zeynep Bakşi Karatağ’a Ozbi, Umut Altınçağ ve Ahmet Aslan da düetleriyle destek verdi.

Albümde yer yer Batı müziği tınıları öne çıkarken, albüm yer yer ise daha geleneksel bir çizgiye kayıyor. Albümün geleneksel tarafında yer alan ‘Gökyüzünde Bölük Bölük Turnalar’, ‘Odam Kireç Tutmuyor’, ‘Gül Yüzlü Sultanım’ ve ‘Ere Xora’ gibi halk müziğinin bilinen örneklerini Karatağ yorumuyla dinliyoruz. Diğer yandan yine oldukça bilindik, severek dinlediğimiz ve sözlerini neredeyse ezbere bildiğimiz şarkılar da albümde arz-ı endam ediyor.

Bunlardan biri Grup Yorum’un “Uğurlama”sı. Coşkulu bir vokal tarzıyla dinlemeye alıştığımız bu şarkı bu sefer Karatağ’ın kısmen sakin bir yorumuyla karşımızda. Ama şarkı yine de içinde taşıdığı devrimci coşkudan birşey kaybetmemiş. Yine Efkan Şeşen’in “Ölürüz De”, Yalçın Tura’nın “Umutsuz” adlı şarkıları farklı düzenlemeler ve Karatağ’ın sesiyle albümü renklendirmiş.

Sözleri Karacaoğlan’a ait ‘Sardır Beni’ ve ‘Yol Ayrı Düştü’ ile Zeynep Bakşi Karatağ’a ait ‘Kaçma’ da Murat Karatağ tarafından bestelenmiş.

Albümün bu iki tarafında albüm Batılı tınılara her yaklaştığında sanki bir adım öne çıkıyor. Evet Karatağ’ın türkü yorumlarıyla, geleneksele getirdiği yorumlar da güzel. Ama Karatağ’ın sesinin tarzının farkı biraz daha Batılı tınılarda biraz daha ortaya çıkıyor. O şarkılarda albüm benzerlerinden farklılaşıyor. Downtempo ve lounge türdeki “Kaçma” şarkısı da buna bir örnek nitelikte.

Bu noktada sözü Birgün Gazetesi’ndeki röportajlarının yanı sıra sitemiz Gaia’dan da tanıdığımız Burak Abatay’a verelim, zira albümün ön yazısını Abatay yazmıştı.

“Zeynep Bakşi Karatağ, tene değen, yüze çarpan, gönlü okşayan sesiyle, anlattığı masalların Mozaik’ten sonra ikinci bölümü için uzattı çiçeklerini bir bir. Sakin sakin, usul usul, sevgisi gönlümüzde, gülüşü yüzümüzde ışıldayan Zeynep, yürüdüğümüz yollarda “Usulca” ile çıkıyor karşına bu kez, bütün samimiliğiyle.Zeynep, şiirle, türküyle ‘yâd’, sevgiyle, kederle de ‘ah’ oluyor.

Zeynep, sümbül gibi Anadolu iken lale gibi de Batı’dır. “Usulca” albümünde yine hareket, yine renk, yine hüzün, yine ayrılık, yine sevda… Yine türkü, yine pop, yine synth, yine bağlama”.

Karatağ, bu albümle müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırmışa benziyor. Şimdiden dinleyicileri üçüncü albümdeki yorumları, yeni besteleri ve farklı düzenlemeleri bekliyor.