Okuma süresi: < 1 dakika

Caddenin ortasında, çöp poşetine sarılmış, kambur duran bir figür görseydiniz ne yapardınız?

Dünya üzerinde yaklaşık 100 milyon evsiz olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bunların büyük bir çoğunluğu, insanların onların yanından öylece geçip gittiği gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Ne yazık ki bu evsiz insanların çoğu, en temel ihtiyaçlarını bile karşılamaktan mahrum bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.

Evsizlik probleminin kitleler ve devletler tarafından göz ardı edilmesinden rahatsızlık duyan ve bu konuda bir şeyler yapmak isteyen İngiliz sanatçı Maxwell Rushton, “Left Out” (Unutulmuş) isimli, başarılı bir sosyal deney ortaya koymuş. Rushton, insanlara her gün gözlerinin önünde yaşanan bu kriz konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlayan deneyin videosunu kendi internet sitesinde yayınlamış. Video, paylaşıldığı ilk dört gün içerisinde 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından görüntülenmiş ve 130 bin kez paylaşılmış. Videoyu izlediğinizde bunun sebebini anlayacaksınız.

Toplum bu konuda farkındalık kazanmalı

Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, Maxwell Rushton, deneyini Londra’nın işlek caddelerinden birinde gerçekleştirmiş. Sanatçı, “Left Out” adını verdiği kambur duran insan heykelini çöp poşetine sarıp caddeye bırakmış. Daha sonra caddeden geçen insanların bu figür karşısındaki davranışlarını incelemiş. “Left Out” figürünün çöp poşetine sarılmış olması İngiliz sanatçının, toplumun evsiz insanlara nasıl çöp muamelesi yaptığını vurgulamak istediğini düşündürüyor. Sonuç olarak, şanssız doğan bu insanlara yardım etmeyi amaçlayan girişimlerin yanı sıra, açlığın ve evsizliğin sonu gelmez bir bilmece olmaktan çıkması, ancak günümüz toplumunun da bu konuda farkındalık kazanmasıyla mümkün.

Maxwell Rashton’la ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için İnternet sitesini ve Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.