“Bruce Lee sokaklarda yaşıyor. Evsizlere kalacak yer ve yeni aileler bulmak için bir orada bir burada dolaşıp duruyor” diyor fotoğrafçı Dani Gherca.

Dani Gherca ile Bruce Lee‘nin yolları dört yıl önce tesadüfen kesişmiş. Asıl adı Florin Hora olan Bruce, Gherca’yı sokakta yaşayanların yeraltı dünyasına davet etmiş ve Gherca böylece gün içinde sadece karın doyuracak kadar yemek arayan ve Bruce’u “manevi babaları” olarak gören 15 kişiyle tanışmış.

Lee, toplum tarafından dışlanmış ve sokakta yaşamak zorunda kalan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor ve bunu kendine Tanrı tarafından verilmiş bir görev olarak görüyor.

Sokaklarda yaşamak zor olabilir ama Bruce Lee, sokakları kendi evi sayıyor. Gherca, hayatta kalmak ve para kazanmak için geri dönüştürülebilir malzemeler toplayan, dilenen veya bedenlerini satan bu kişilerin yaşam alanlarına misafir olduğunda hiçbir karşılık beklenmeden başlayan arkadaşlıkların temeli atılmış.

Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 11

Fotoğrafçının tanıştığı kişilerin hikâyeleri birbirine çok benziyor: Doğdukları zaman aileleri tarafından sokağa terk edilmişler veya reşit oluncaya kadar devlet koruması altında yetimhanelerde kalmışlar. Hatta bazıları daha iyi bir hayatı düşleyerek yetimhanelerden kaçmış. Örneğin; Bruce bunlardan biri. 1991’de yetimhaneden kaçmış ve Romanya, Avrupa Birliği’ne üye olup şartlar nispeten daha iyi oluncaya kadar çok kez ölümle burun buruna gelmiş.

Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 8

Gherca, Bruce’la tanışıp bu insanların hayatlarını belgesele çevirme kararı alıncaya kadar sekiz kişinin ölümüne tanık olmuş. Bu yüzden yeraltı dünyasında gelecekten, hayallerden ve yaşlılıktan konuşmak oldukça hassas bir konu. “Gelecekten bahsettikleri zaman tek söyledikleri şey birkaç yıl içinde ölüp gidecekleri” diyor Gherca. Ayrıca sokakta yaşayanların çoğunun uyuşturucu bağımlısı olduğunu, kış şartlarında yaşamın daha da dayanılmaz hale geldiğini ve çoğunun sıcak tutacak kıyafeti veya ayakkabısı olmadığını da ekliyor.

Gherca belgesel fikrini ortaya koyduğu sırada medya bu kişilerle oldukça ilgilenmeye başlamış, hayatlarını televizyonlara ve dergilere taşımız ve Bruce, izleyicilerin yargılayıcı ve küçümseyici bakışlarına maruz kalmış. Buna rağmen insanlara ve sahipsiz köpeklere yuva aramaktan asla vazgeçmemiş ve kazandığı parayla herkese kış için ceket almış.

Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 9
Yerel hayır kuruluşları önceleri buradaki insanlar için geçici olarak yemek sağlamış. 2015 yazının başlarında Bruce, uyuşturucu kaçakçılığı suçuyla tutuklanınca Bruce ile yaşayan herkes farklı yerlere savrulmuş. Gherca, hapishaneye Bruce’u ziyarete gitmiş. Gherca’nın aktardığına göre Bruce, uyuştucu satmaktan uzun yıllar hüküm giyecek, fakat Gherca asla böyle bir şeye tanık olmadığının da altını çiziyor.

Romanya’daki evsizler için yardım paketlerinin çoğu reşit olmayan çocukları kapsıyor. Burada yaşayan çoğu kişi toplum tarafından dışlanmış, yargılanmış ve kötü muamele görmüş. Gherca, bu insanlar ve köpekler için yardım eli uzatan kimsenin olmadığını söylese de Raluca Pahomi ve yürüttüğü organizasyon Asociata Homeless kalacak yer arayan herkese yardım etmeye çalışıyor. Asociata Homeless’a buradan bağışta bulunabilir veya Facebook‘tan gelişmeler ve haberler için takip edebilirsiniz.

Ayrıca Dani Gherca’nın çektiği bütün fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 10 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 12 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 13 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 14 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 19 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 18 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 17 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 16 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 15 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 20 Bükreş'te sokakta yaşayan insanların yeraltı dünyasına tanık olun 21


Kaynak: Feature Shoot