Okuma süresi: 2 dakika

Animasyon açısından son birkaç ay içerisinde yavaş yavaş kendimize geldiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle de geçtiğimiz Eylül vizyona giren Küçük Prens’in ardından, beyaz perde bu kez de bir devam filmiyle görsel şölene boyanıyor.

Otel Transilvanya 2; ülkemiz televizyonlarında da gösterilen Powerpuff Girls’in yaratıcısı Genndy Tartakovsky’in sinemadaki ikinci deneyimi. 2012 yılında vizyona sunduğu Otel Transilvanya ile elde ettiği başarının ardından bir devam hikâyesiyle karşımıza çıkan yönetmen, korku filmi parodilerinden topladığı karakterler sayesinde izleyicisine eğlenceli anlar yaşatmayı başarıyor.

otel transilvanya 1

Filmin genel gidişatına değinmeden önce, efsanevi bir vampirin otel işletmecisi olarak karşımıza çıkmasının hikâyeyi bir hayli absürtleştirdiğini söyleyebiliriz. Üstelik bu vampirin kızına ve ilkelerine aşırı derecede bağlılığı da filmin esas meselesi olan farkındalık kavramına mizahi duruşlar kazandırmakta. Her ne kadar, serinin ilk halkasındaki ana temaya benzer bir hikâyeye sahip olsa da Otel Transilvanya 2’yi, yerinde yapılan güncel göndermeler ve sağlam karakter tasvirleri sayesinde izlenilebilirliği akıcı bir film olarak nitelendirebiliriz.

otel transilvanya 2

Farkındalıkların birey ile karşı taraf üzerinde oluşturduğu etkilere mizah dozu yüksek bir pencereden değinen senaristler, ilk filmden de aşina olduğumuz bir üslup ile karakterlerini ana macerasının içerisine sürüklemeyi başarıyor. Üstelik senaryo ekibine komedi oyuncusu Adam Sandler’ın da dahil olması bizler için ayrı bir sürpriz…

3 boyut özelliğine sahip animasyonların aşırı görsellik ve bol koşturmaca gibi gereksiz bir misyon yüklenmeleri çoğu zaman anlamsız gelmiştir. Lakin, Tartakovsky’in filminde bu durum olabildiğince dengeli bir işleyişe dönüşebiliyor. Özellikle de karakterlerin mimiklerindeki doğal betimlemeler ve kapitalist düzene karşı gösterdikleri şaşırtıcı reaksiyonlar, filmin ilerleyen her sahnesine antikapitalist bir bakış açısı kazandırıyor.

otel transilvanya 4

Önüne geçemediğimiz zamanın karşımıza çıkaracağı değişimleri efsane bir karakter aracılığıyla sorgulamamıza yardımcı olan filmde, yeryüzünde bulunan tüm canlıların yüklendikleri zorunlu statülerine göz atmış oluyoruz.

otel transilvanya 4

Özetle Otel Transilvanya 2; önceden üretilmiş sütün kaymağından yararlanma çabasına girmeden de eğlendirebilen bir devam filmi olmayı başarıyor. Uzun yıllar boyunca sayısız korku filmine konu olan gizemli Transilvanya efsanelerine espirili bir açıdan yaklaşmak isteyenler için de bu macera eğlenceli bir kaynak olabilir.