Okuma süresi: 2 dakika

Cümleden öteye bir şehir vardı serginin sanatçılarından Sinan Logie’nin resimleri bağlamında gösterilmesini önerdiği, Doğu Berlin ve toplum yapısına kaykay sporu aracılığıyla bakan, 2012 yapımı This Ain’t California (Burası Kaliforniya Değil) adlı film 11 Haziran günü saat 16.30’da Salt Ulus’ta gösterilecek.

Gösterimi Goethe-Institut iş birliğiyle gerçekleşecek filmin yönetmenliğini Marten Persiel üstleniyor. 96 dakika sürecek film Almanca olan orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Cümleden öteye bir şehir vardı sergisi, Türkiye’de üretilmiş veya yerel yapılı çevre ve politik iklime istinaden Türkiye’de sunulmuş, şehirle ilişki kuran işleri biraraya getiriyor. Serginin sanatçılarından olan Logie’nin de şehir ve mimarlıkla ilişkisi Ankara sokaklarında kaykay yaparken başlamış. This Ain’t California da kaykay aracılığıyla kentle ilişki kurmanın yanında toplum yapısı ve kısıtlamalarından özgürleşme fikrini ele alan bir film.

This Ain’t California, 1980’ler Doğu Almanya’sında kaykaya merak saran bir grup gencin hikâyesi. Gençler, kendi ürettikleri kaykaylarla Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin betonarme yapıları çevresinde heyecan ve tutkuyla alıştırma yapar. Ancak, kendilerini ülkeleri tarafından dışlanmış hisseder, Amerika’dan ödünç bu alt kültürle gitgide çevrelerine yabancılaşırlar. Politik bir motivasyonları olmadığı için rejim karşıtları arasında da yer bulamayan gençler, 1989’da Berlin Duvarı yıkılana ve grupları dağılana dek kaykaylarının ellerinden alınmasına karşı mücadele verir.

SALT Ulus’taki Cümleden öteye bir şehir vardı sergisi paralelinde düzenlenen bu gösterime katılım her zamanki gibi ücretsiz.

This Aint California
This Ain’t California filminden bir kare / Goethe-Institut izniyle

Görsel ve maddi kültürde kritik konuları değerlendiren, deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştiren Salt’ın etkinlikleri; İstanbul’da SALT Beyoğlu ve SALT Galata, Ankara’da SALT Ulus üzerinden bütünsel bir program kapsamında yürütülür. Salt’a giriş ücretsizdir!