Okuma süresi: 2 dakika

Çiller bizce çok sevimli olmakla birlikte kimileri onları sevmiyor olabilir. Çillerinizden memnun değilseniz üzülmeyin, onlara bir mecburiyet söz konusu değil. Çillerden korunmak ve hatta kurtulmak da mümkün!

Çiller güneşe bağlı olarak oluşan küçük lekelerdir. Çoğunlukla açık ten renkli kişilerde görülür. Güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde melanin denen pigment artarak birikir. Melanin pigmenti deriyi güneşin zararlı etkilerine karşı korumak için özel hücreler tarafından koruma kapsamlı üretilir. Çilin oluşumunda melanin üreten hücrelerde artış gösterir bu bedenin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. Bazı insanlarda da çil güneşe bağlı kalmaksızın genetiktir ve güneşle daha fazla artış gösterebilmektedir. 

Çiller genellikle yanaklarda, burunda, kollarda, omuzlarda ve güneş gören üst bölgede oluşmaktadır. Çiller bebeklerde de görülebilir. Sarımsı, kızılımsı, kahverengi veya siyah renklerde oluşabilmektedir. Kişide rengarenk çiller yerine tek renk çiller oluşurken farklı kişilerde farklı renklilikte çillere rastlanabilinir. Genellikle ilkbahar-yaz mevsimlerinde artış gösteren çiller kış aylarında azlamaya başlar.

Çillerin 2 çeşidi vardır:

  • Basit çiller; basit çiller genellikle yuvarlak ve toplu iğne başı büyüklüğündedir.
  • Güneş yanığı çilleri; koyu renkli pürüzlü kenarlı ve düzensizdir. Büyüklüğü 4 ile 10 milim arası olabilmektedir. Bu çiller omuz ve sırtta görünebilmektedir.

Çillerden korunabilmek için

  • Tabii ki hücreleri güneşten korumak gerekir ve bunun ilk yolu her zamanki gibi su içmekten geçer.
  • Çok fazla çilden muzdarip olanlar kışın karlı havalarda ve güneşin olduğu zamanlarda da dahil olmak üzere her mevsim doğal veya organik güneş kremi kullanmalılar. Güneş kremi faktörü 30 faktör olmalıdır. Bu ürünleri eczanelerden satın alabilir veya kendileri de yapabilirler
  • Güneşli havalarda dahi ben uzun ve ince kıyafetler giyilmesini öneriyorum. Kıyafet konusundaki yazın açık renk, kışın koyu renk muhabbetini de çok fazla doğru bulmuyorum. Yazın koyu renk kıyafet giymeli ki güneş ışığını geçirmesin. Bu nedenle yazın ince, koyu ve uzun kıyafetler tercih edilmeli.
  • Güneşli havalarda mutlaka şapka takılmalı. Bol bol C vitamini ve E vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmeli.
  • Yüze akşamları badem sütü sürülüp sabaha kadar bekletilerek cildin dinlenmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • 2 kabuk tarçını 1 çay bardağı suya koyarak 2 gün bekletip jelleştikten sonra cildinize uygulayarak çilleşmeyi önleyebilirsiniz.
  • Aloe verayı da cildinize sürerek çillerin azalmasını sağlayıp aynı zamanda cildinizi de koruyabilirsiniz.

Başlık Görseli: Federico Erra