Ana SayfaUzayBuzz Aldrin 2040’a kadar Mars’ı kolonileştirmiş olmayı planlıyor

Buzz Aldrin 2040’a kadar Mars’ı kolonileştirmiş olmayı planlıyor

-

Ay’da yürüyen ikinci adam önümüzdeki 25 yıl içinde Mars’ı kolonileştirmek için bir plan üzerinde çalışıyor. Buzz Aldrin, bu yıl açılacak olan Buzz Aldrin Uzay Enstitüsü’nün aracılığıyla 2040’a kadar Mars’ı nasıl yaşanabilir hâle getirebileceklerini bulmak için Florida Teknoloji Enstitüsü’yle birlikte çalışacak.

Programın değişken olduğunu kabul etse de, Buzz Aldrin insanlığı 2040’a kadar, özellikle de 2039’da (Aldrin’in Ay’da yürüyüşünün 70. yıldönümü) Mars’ta görmek istiyor. NASA şu sıralar 2030’un ortalarında Mars’a varmış olmak için çalışmalar yapıyor ve Aldrin de NASA’nın, kendi fikirlerinin bazılarını dikkate alacağını ümit ediyor.

Buzz Aldrin, Ay'a ayak basan ikinci kişi olmuştu
Buzz Aldrin, Ay’a ayak basan ikinci kişi olmuştu

Şimdi 85 yaşında olan Aldrin, Buzz Aldrin Uzay Enstitüsü’nde kıdemli öğretim danışmanlığının yanı sıra aeronotik profesörü olarak çalışacak. Mars fikri birkaç yıldır Aldrin’in aklındaydı. Bu konu hakkında bir kitap yazdı, uzay keşifleriyle ilgili bazı patentler aldı ve 1985’te teorik olarak insanları Mars’a götürüp getirebilen Aldrin Mars Cycler’ı tasarladı. O zamandan beri bu Cycler fikri daha düzeltildi ama Aldrin hâlâ bu ziyareti nasıl mümkün kılabileceğini düşündüğünü söylüyor.

Ancak Aldrin en azından başlangıçta bir geri dönüş yolculuğu olacağını düşünmüyor. Eski Apollo 11 astronotu, The Guardian’a konuştu ve şunları dedi, “Mayflower’ın yolcuları buraya yaşamak ve kalmak için geldiler. Plymouth Rock’ta bir geri dönüş yolculuğu için beklemediler.¹ Mars’ta bir nüfus ve yerleşim oluşturacak insanlar da bunu yapmayacaklar.”

Florida Teknoloji Enstitüsü Mars’ta bir yerleşke kurmak için ayla ilgili kaynaklara ticari ve uluslararası destek vermek istediğini söylüyor. Yine ABD astronotları olan Winston Scott ve Sam Durrance da enstitüde çalışıyor.

Buzz Aldrin Mars 1

Hedefe ulaşmak için daha çok çalışma var

Florida Teknoloji Enstitüsü’nün başkanı ve CEO’su olan Anthony J. Catanese bir basın açıklamasında şunları söyledi, “Florida Teknoloji Enstitüsü 1958’deki kuruluşundan ve Amerika Cape Canaveral’da uzay yarışına başladığından beri ‘füzeciler için bir gece okulu’ olarak keşfin ön sıralarında. Dr Aldrin’in yeni girişimini Florida Teknoloji Enstitüsü’nde gerçekleştirmesiyse kesinlikle bir onur. İnsanlığın uzayla ilgili yeni vizyonu ortaya çıkarken bu anlamlı işbirliğini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hem özel şirketler hem de devlet birimleri bizi Mars’a götürmek için gereken teknolojiyi geliştirmek için çalışıyor ama bu yolculuğun elverişli ve güvenli olabilmesi için yapılması gereken çok çalışma var daha. Bu dönüm noktasına ulaşıldığında, Buzz Aldrin de bunun bir parçası olmuş olmak istiyor.

¹ Mayflower, 1620’de İngiltere’den Amerika’ya göçmen taşıyan geminin adıdır. Plymouth Rock da bu göçmenlerin Amerika’da karaya ayak bastıkları yerin adıdır.

SON YAZILAR

Gözlerine Gezegenleri Düşüren, Gözlerine Yıldız Tozu Bulaştıran Bilim Kadını: Maria Mitchell

Babam Hasan Atay Anısına 01.08.1818 günü Nantucket Massachusetts'te gözlerini açtığında, Maria Mitchell için herkesten farklı göreceği, evrene gözlerini dikeceği ve gözlerindeki yıldız tozundan bir iz bırakacağı...

Kara delikler haydut dünyalarda yaşamı oluşturabilir

Kara delikler kozmik yaşamın yıkıcı motorlarıdır; ancak aynı zamanda yaşamı da oluşturmuş olabilirler. Süper kütleli kara delikler ile ilgili yapılan yeni araştırma, beslenme sırasında yaydıkları radyasyonun...

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin sınırında bir nesne keşfetti

Bilim insanları, güneş sistemimizin sınırlarında gezinen büyük bir nesne keşfetti. Bilim insanlarının keşfettiği bu nesne, Güneş Sistemi'nin erken dönemlerine ait olabilir ve gezegenlerin bugünkü formuna nasıl...

NASA’dan Black Friday için 10 kara delik fotoğrafı

NASA, tüm dünyanın aksine ‘Black Friday’i farklı bir yöntemle kutladı. Birçok kişi indirimli alışveriş peşindeyken, NASA elindeki harika kara delik fotoğraflarını “Black Hole Friday” adını...
Eray Gakçı
Eray Gakçı
19 yaşında, Ankara'da yaşıyor. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı/Görsel İletişim Tasarımı okuyor. Kışı, resim yapmayı ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. Paralel bir evrende bir kitapçıda yaşadığına inanıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol