Ana SayfaEkolojiEnerjiNorveç’teki tüm araçlar 10 yıl içinde sıfır emisyonlu olacak

Norveç’teki tüm araçlar 10 yıl içinde sıfır emisyonlu olacak

-

İklim değişikliği, küresel ısınma, dünyayı koruma kavramları doğrultusunda önem kazanan “karbon emisyonun azaltılması kavramı” ülkeleri bu konuda yeni adımlar atmaya yönlendiriyor. Şimdi de elektrikli arabaları yaygınlaştıran birkaç ülkeden biri olan Norveç elektriğini yüzde 97 oranında yenilenebilir kaynaklardan, çoğunlukla da hidro-elektrikten sağlıyor.

Norveç’teki tüm araçlar 10 yıl içinde sıfır emisyonlu olacak

Emisyonu 1990’ların seviyesinden yüzde 40 oranında azaltmak 15 yıl aldı ve bu azalmanın büyük bir çoğunluğu ulaşım araçlarından kaynaklanıyor. Günümüzde ulaşım Norveç’te de üçüncü sırada emisyon kaynağı olarak gösteriliyor.

Başkent Oslo, toplam nüfusu 5,1 milyon olan Norveç’in 1,4 milyonunu içeriyor ve dünyaya ulaşım araçlarından kaynaklanan sera gazlarını azaltan ilk örnek olma hedefinde.

Ülkede; yürümek, bisiklete binmek, toplu taşım kullanmak öncelikli durumda, ancak araçlardan kaynaklı emisyon hâlâ çözüm istiyor.

Elektrikli Araba Norveç 2

Norveç Parlementosu üyesi ve Enerji ve Çevre Komitesi Başkanı Ola Elvestuen’ın bu konuda açıkladığı önlemler şöyle:

  • 2015’in sonunda tüm araçlar elektrikli olacak.
  • Tüm toplu taşıma araçları 2020 yılına kadar fosil yakıttan arınacak.
  • Tüm taksiler 2022 yılına kadar sıfır emisyonlu olacak.
  • 2025 yılına kadar satılan arabaların yaklaşık yüzde 100’ü sıfır emisyon olacak.

Bu dönüşümü olası kılmak için elektrikli araçlar büyük ölçüde teşvik edici role sahipler. Bunun yanı sıra, bu araçlar mali ve vergi avantajlarına da sahip. Ücretsiz park hizmetleri dışında, paralı yollar, köprüler, tüneller ve feribotla taşınma ücretsiz. Elektrikli araçlar, otobüslere ayrılmış şeritleri kullanabilme ayrıcalığına sahipler. Bu önlemler işe yarıyor görünüyor. Norveç hâlihazırda kişi başı en yüksek elektrikli araca sahip ülke durumunda ve bu yıl satılan her beş arabadan biri elektrikli.

Türkiye’de de yeni yeni ilgi çekmeye başlayan elektrikli araçların durumu merak uyandırıyor. Yakın gelecekte yaygınlaştırma teşvik edilecek mi? Sormadan geçemiyor insan…

Kaynak: Diarioecologia

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol