Çalı Çevre ve Kültür Derneği ile Bursa Nilüfer Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirilen “Çalı Köy Filmleri Festivali” nin dördüncüsü bu yıl gerçekleştiriliyor. 26-27-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Türkiye’ninilk köy filmininçekildiği Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Çalı Mahallesi’nde bulunan Çalı Futbol Sahası’nda düzenlenecek.

Festival katılımcılarının 3 gün boyunca festival mekânında çadır kuracakları mekânda; kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler, yürüyüşler, konserler ve sanata dair daha birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Başarılı yönetmen Onur Ünlü, “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filminin ardından festival alanında bir söyleşi gerçekleştirecek. Ayrıca yarıştıkları birçok yurt içi ve yurtdışı festivalden ödüllerle dönen “Nebula” ve “Güvercin Hırsızları” filmlerinin gösterimleri sonrasında filmlerin yönetmenleri birer söyleşi gerçekleştirecek.

Festival hakkında daha fazla merak edilen gelişmeye, web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor:

4. ÇALI KÖY FİLMLERİ FESTİVALİ

Web Sitesi | Facebook | Instagram

3 gün boyunca gerçekleşecek olan festivalin programı ise şu şekilde:

26 TEMMUZ CUMA

Kısa Film Seçkisi 

18:00 Kurbağa Avcıları  / 29’
Yönetmen: Batuhan Kurt

18:40 Krampon / 10’
Yönetmen: Abdullah Şahin

19:00 Koza / 13’
Yönetmen: Halil Ergin 

19:30 Terin Tohumu / 67’
Yönetmen: Mehmet Sarı 

20:45 Topraksızlar / 44’
Yönetmen: Metin Yeğin 

21: 30 ‘Alternatif Film Yapmak’ Söyleşi / Metin Yeğin 

22:00 Sibel / 95’
Yönetmen: Guillaume GiovanettiÇağla Zencirci 

23:30 Üç Hayat / 100’
Yönetmen: Jafar Panahi 

27 TEMMUZ CUMARTESİ

08:00 Bursa Yoga Merkezi ile “ YogaÇalı”
09:00 Doğa Yürüyüşü
10:30  Nimet Gündoğdu ile Zumba
12:00  “Harcında Sanat Var” 

Çocuklar için Beton Saksı ve Çiçek Dikme Atölyesi 

13:00 “Belgesel Sinema ve Hikâyenin Keşfi” Atölyesi / Sezer Ağgez
15:00  “ Filmin Hikâyesi Devam Ediyor” Söyleşi

Güney Özkılınç- ÇEKÜDER’li gençler

Kısa Film Seçkisi

17:00 Giderayak / 10’
Yönetmen: Özgür Cem Aksoy 

17:20 Meryem Ana / 9’
Yönetmen: Hasan Ete 

17:40 Ronaldo / 12’
Yönetmen: Recep Bozgöz 

18:10 Uçan Adam / 18’
Yönetmen: Uğur Ersöz, Nusret Oğuzhan Yıldız 

18:40 Bakış / 4’
Yönetmen: Mustafa Ateş 

18:45  Gümüş / 16’
Yönetmen: Deniz Telek 

19:00 Sen Aydınlatırsın Geceyi / 107’
Yönetmen: Onur Ünlü (Onur Ünlü ile Söyleşi)

22:00 Nebula / 73’
Yönetmen: Tarık Aktaş (Film ekibi ile söyleşi)
00:00 DJ Performans / Kozmonot Osman 

28 TEMMUZ PAZAR

08:00 Bursa Yoga Merkezi ile “ YogaÇalı”
09:00 Doğa Yürüyüşü
10:30  Nimet Gündoğdu ile Zumba
13:00 FujiFilm Fotoğraf Atölyesi  / Ahmet Sungur
14:00 Çocuklarla Sinema Atölyesi /  Gürşad Özdamar (1.grup 6-9 yaş)
16:00 Çocuklarla Sinema Atölyesi / Gürşad Özdamar (2.grup 10-13 yaş)

Kısa Film Seçkisi 

17:00 Sonsuz / 13’
Yönetmen: Murat Çetinkaya 

17:30 Fegere / 22’
Yönetmen: Cahit Kaya Demir 

18:10 Timşel / 9’
Yönetmen: Serkan Uzunyol 

18:30 Güvercin Hırsızları /82’
Yönetmen: Osman Nail Doğan (Yönetmen ile söyleşi)

20:15 Woman At War / 104’
Yönetmen: Benedikt Erlingsson 

22:00 Konser / DenDen ve Eksi6