Okuma süresi: 3 dakika

Fotoğrafçı Ashlee Wells Jackson, kadınları anne olduktan sonraki 3 aylık dönemlerinde kendi vücutlarını kabullenmeleri konusunda güçlendirmek için “4th Trimester Bodies Project” yani dördüncü 3 aylık dönem vücutları projesini yarattı.

Jackson “Bu proje, acımasızca dış görünüşlerinin istenilen ölçülere uygun olmamasından dolayı yargılanan kadınlar için var. Çünkü hiçbir gerçek insan photoshop araçlarıyla ve parlak dergi kapaklarıyla yarışamaz. Ve çünkü annelik kutsaldır ve kutlanmalıdır” diyor ve ekliyor: “Bu projeye kadın veya erkek, toplumda herkesin ihtiyacı var. Çünkü kızlarımız ve oğullarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Çünkü biz fazlasını hak ediyoruz. Çünkü biz güzeliz- çatlaklar, çizgiler, yaralar ve hepsiyle birlikte.”

“Hârika Mori Anderson 5.5 yaşındaki oğlu Taurrean ve 10.5 aylık kızı Aubrey ile birlikte.”

Mom1

Fotoğrafçı bu güçlü projeyi ortaya koyarken hayatındaki trajedik bir olaydan esinlenmiş. İkinci hamileliği sırasında ikizlerinde, Nova ve Aurora’da, “İkizden ikize transfüzyon sendromu” olduğunu öğrenmiş. İki bebeği de kurtarmak umuduyla yapılan ameliyatta, Aurora hayatını kaybetmiş. “Kendimi başaramamış bir kadın ve anne gibi hissettim” diyor Jackson CNN’e verdiği bir röportajda. “Kendimi gerçekten değersiz hissettim.”

Kendisinin de söylediği gibi fotoğrafçı, kendisinin, her zaman vücutlarının kusurlarını ortaya çıkaran kadınların çoğunun sesi olduğunu fark etmiş. “Bunun benim diyaloğum olmamasına karar verdim” diyor. “Çocuklarımın böyle hisseden bir anneyle büyümelerini istemiyorum. Eşimle ya da kendimle olan diyaloğumun bu şekilde olmasını istemiyorum.”

“Mükemmel Zee Martin-Mendia çocuklarıyla birlikte… Peter (16), Samantha (11), Joshua (7), Lilly (5), Luka (8 aylık).”

Mom2

Jackson daha sonra kadınların vücutlarıyla olan iletişimlerini değiştirmek için 2013’te “4th Trimester Bodies Project”i başlattı. Ondan sonra sayısız kadına kendi derilerini güzel hissetmeleri konusunda yardımcı oldu. “Birçok kadın bunun dönüştürücü bir süreç olduğundan bahsediyor” diyor Jackson. “Çamaşırlarıyla fotoğraflanmak ve tüm savunmasızlıkla kendini göstermek bu konuda atılmış önemli bir adım. Böylelikle bir rahatlama duygusuna sahip oluyorlar. Bazı kadınlar kendilerini güzel görme konusunda değişimler de yaşıyorlar.”

Bu proje “The 4th Trimester Bodies Project: Celebrating the Uncensored Beauty of Motherhood” ismiyle kitap olarak yayımlandı. Kitabı Amazon’dan satın alabilirsiniz.

“Güzel Dani Boettcher White (7,5 haftalık hamile) ve kızı Ophelia (5)”

Mom3
Mom 4: “Hârika Aneri Bhansali 16 haftalık oğlu Arjun ile birlikte.”

Mom4
“Cesur  Jennifer Carr ve çocukları William (15), Atticus (8) ve Bitsy (5)”

Mom5
“Çekici Shunnell Lewis kızlarıyla birlikte. Zariel (7), Anaya (5) ve çift yumurta ikizleri Aaron and Alexandria (15 aylık)”

Mom6
“Olağanüstü Eve de Grosbois (29) oğlu Rémi (3.5),büyükannesi Réjeanne Thériault (77) ve annesi Line Thériault (55) ile birlikte.”

Mom7
“Mükemmel Charmaine Worthy oğlu Jackson (3) ve Layla (8 aylık) ile birlikte.”

Mom8
“Güzel Katelyn Bailey kızlarıyla birlikte. Isabella (6), Emilie (2) and Lillian (8 aylık).”

Mom9
“Jennika Coleman tek yumurta ikizleriyle birlikte Josiah and Malachi (3). Zaten 12 yaşında oğlu olan bir anne kendisi”

Mom10
“Güzel Jarae Brown and Levi (9 aylık).”

Mom11
“Güzel Melissa Boustedt ve kızı Daphne Bo (6).”

Mom12
“Çekici Sara Fagley. Sara, Brayden (5) ve Cooper (3) adında iki oğula sahip bir anne.”

Mom13
Kaynak: My Modern Met