Okuma süresi: 3 dakika

Corso Zundert, 1936’dan beri her yıl eylül ayının ilk pazar günü Hollanda’da düzenlenen dünyanın en büyük çiçek festivali. Devasa çiçek heykellerden oluşan tören, birçok gönüllü tasarımcının katkısıyla gerçekleştiriliyor. Bu sene 6-7 eylülde düzenlenen törenin teması ise Vincent van Gogh ve eserleri idi.

Hollanda’nın Zundert şehri ile bütünleşmiş yıldız çiçeğinin varlığını korumak ve bölgeyi tüm dünyaya tanıtmak amacı ile ilk kez 1936 yılında düzenlenen çiçek festivali; ilk başta dekoratif bisiklet, at arabası gibi daha basit heykellerden oluşmaktaydı. Ancak yıllar geçtikçe gelişen ve büyüyen festivalde straforun kullanımı ile birlikte heykellerin büyüklükleri de artmaya başladı.

Corso Zundert 3
Tabanında demir, strafor gibi maddeler kullanılırken, heykellerin üst kısmında ezilmiş kağıttan yararlanılıyor. Bu materyallerin dışında her bir tasarım için 400 bin yıldız çiçeği kullanılıyor.

Bu sene festivalin düzenlenmesinde 19 tasarım takımı gönüllü olarak çalışmış. Aynı zamanda Vincent van Gogh’un 162 yıl önce doğduğu şehir olan Zundert, kent sakinlerinin coşkulu katılımıyla iki günlüğüne engin denizlerin mavisinden yemyeşile, sarıdan kırmızıya dokunarak göz alıcı bir gökkuşağına dönüşmüş. Heykellerin tasarımında Van Gogh’un eserlerinden ilham alınmış ve hatta ressamın otoportrelerinden birkaç tanesinin heykeline de gösteride yer verilmiş.

Corso Zundert 6
Yazar notu: Binlerce çiçeğin ve kağıdın bu şekilde zevk amaçlı kullanımını desteklemesek de ortaya konan eserler iç karartıcı gündemimizde bir nebze de olsa bizlere nefes aldırtıyor.

Corso Zundert 14 Corso Zundert 13 Corso Zundert 12 Corso Zundert 11 Corso Zundert 10 Corso Zundert 9 Corso Zundert 8 Corso Zundert 7 Corso Zundert 5 Corso Zundert 4 Corso Zundert 2 Corso Zundert 1

Kaynak: My Modern Met, Corso Zundert 

Hazırlayan:Esra Aydın