Ana SayfaGüncelAlıntıÇin’in milyar dolarlık organ nakli endüstrisi Falun Gong uygulayıcılarının toplu katliamına sebep...

Çin’in milyar dolarlık organ nakli endüstrisi Falun Gong uygulayıcılarının toplu katliamına sebep olmaktadır

-

Çin’de 17 yıldır yasadışı organ nakli ve alımı gerçekleştirilmektedir. Bu yasadışı organ alımı başta Falun Gong uygulayıcıları olmak üzere Çin hapishanelerinde ve toplama kamplarında inançları yüzünden tutulan masum insanları hedef almaktadır.

Bu insanlar, Çin devleti tarafından gönülsüz organ donörü olarak kullanılmakta, henüz canlı iken organları çıkarılıp satılmaktadır.

Kanadalı insan hakları avukatı David Matas, Kanada eski Dışişleri Bakanı ve insan hakları avukatı David Kilgour ve Amerikalı gazeteci Ethan Gutmann’ın ortak yayınladıkları rapora göre Çin’de 2000 yılından beri bir milyondan fazla organ naklinin bu şekilde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Falun Gong nedir ve neden Çin’de işkence görmektedir?

Falun Gong (Falun Dafa), binlerce yıllık geleneksel Çin kültürüne dayanan zihin ve beden gelişimine yönelik bir meditasyon (qigong) uygulamasıdır. Falun Gong öğretilerinin temeli Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkelerine dayanır.

Uygulama ayakta yapılan dört takım kolay egzersiz ve oturarak yapılan meditasyon olmak üzere beş egzersizden oluşur. Beden gelişiminin yanında, Falun Gong uygulamasında içsel disiplin ve gelişim çok önemlidir. İnsan doğasını ve ahlakını geliştirmeyi hedefler. Takıntılardan, saplantılardan, insana zarar veren aşırı arzulardan ve zihinsel yüklerden kurtulmayı, daha erdemli ve daha iyi bir insan olmayı öğretir.

Falun Gong, Çin tarihi kadar eski bir uygulama olmasına rağmen, ilk kez 1992 yılında Li Hongzhi tarafından geniş çapta halka tanıtılmıştır. Zihin ve beden sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu için büyük ilgi görmüş ve kısa sürede Çin’in her köşesine ve tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün 100’ün üzerinde ülkede milyonlarca insan tarafından uygulanmaktadır.

Falun Gong, Buda Okuluna ait olmasına rağmen, Budizm ile veya herhangi bir din ile ilgisi yoktur. Falun Gong bir din değil, bir xiu-lian (zihin-beden gelişimi) sistemidir. Tamamen insan doğasını, ahlakını ve bedenini geliştirmeyi hedefleyen antik bir uygulamadır.

Falun Gong tüm dünyada ücretsizdir. Kursu veya okulu yoktur. Egzersizler, dünyanın birçok şehrinde parklarda ücretsiz öğretilir. Herhangi bir üyelik gerektirmez. Ayrıca, isteyen herkes tek başına CD’den veya internetten egzersizleri izleyip ve kitaplarını ücretsiz olarak indirip okuyarak öğrenebilir.

Falun Gong, insan sağlığına olan muazzam faydaları sayesinde, 1990’ların başında Çin’in genelinde oldukça popüler oldu. Çin hükümeti tarafından başta desteklendi ve birçok ödüle layık görüldü.

Yedi yıl gibi kısa bir sürede, Falun Gong uygulayan kişi sayısı 100 milyona ulaşıp, Komünist Parti üye sayısını geçince, Çin hükümeti Falun Gong uygulayıcılarını bir tehdit olarak görmeye başladı. 20 Temmuz 1999’da o dönemin devlet başkanı Jiang Zemin Falun Gong’u ülkede yasakladığını ilan etti ve “yok etmek” için karalama kampanyası başlattı.

O tarihten sonra Falun Gong uygulayıcıları tutuklanmaya başladı. Sadece bir gecede 830 bin kişi tutuklandı. Hamile kadınlar, yaşlılar ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere milyonlarca Falun Gong uygulayıcısı yargılanmadan hapishaneye atıldı, toplama kamplarına gönderildi ve insanlık dışı muameleye maruz kaldı.
Bugün Çin’de Falun Gong uygulayıcıları hala hapse atılıyor, işkence görüyor ve öldürülüyor. Toplama kamplarına ve hapishanelere götürülen insanların kan ve doku örnekleri alınıyor ve organları sistematik bir şekilde toplanıyor.

Neden daha önce duymadınız?

Çin hükümeti, Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulmü gizlemek için büyük bir çaba harcıyor. İnsan hakları grupları hapishane ve çalışma kamplarından uzak tutuluyor. Yabancı medya şirketleri sürekli tehdit ediliyor. Konuyu dile getiren insan hakları avukatları ve yabancı gazeteciler saldırıya uğruyor ve hapse atılıyor. Çin’de tüm medya devlet tekelindedir. Ayrıca Twitter, Facebook, Google, Instagram ve YouTube gibi sitelere erişim yasaktır.

Çin’deki zorla organ alımı diğer ülkelerdeki organ trafiğinden neden farklı?

Çin’de zorla organ alımı belirli bir grubu, özellikle inançları yüzünden hapishane ve toplama kamplarında yargılanmadan tutulan Falun Gong uygulayıcılarını hedef almaktadır.

Ayrıca bu insanlık suçunu Çin devlet kurumları, güvenlik güçleri, yargı, sivil ve askeri hastaneler büyük bir işbirliği içerisinde gerçekleştirmektedir.

Yasadışı organ alımı dünyayı neden etkiliyor?

Hızlı şekilde organ nakli sözü aldıkları için hastalar dünyanın birçok ülkesinden Çin’e akın ediyor. Böylece masum insanlar bilmeden bu suça ortak oluyor. Yurtdışındaki hastaneler ve üniversiteler bu insanlık dışı uygulamadan habersiz Çinli cerrahlara eğitimler veriyor. İlaç firmaları Çin’de organ reddini önleyen ilaçlar üzerinde klinik deneyler yapıyor.

Bazı ülkeler gerekli tedbirleri almaya başladı. Örneğin, İsrail, İspanya ve Tayvan organ turizmini önlemek için gerekli yasaları geçirdi. Ayrıca Avrupa Parlamentosu ve ABD Temsilciler Meclisi, Çin rejimini kınayan kararlar yayınladı.

Daha fazla bilgi için:
http://endorganpillaging.org/
http://www.dafoh.org/
http://falundafa.org/
http://faluninfo.net/
http://organharvestinvestigation.net/
http://www.hardtobelievemovie.com/

Makaleyi yazan: Emel Akan
Yayınlandığı gazete:
Mersin imc gazetesi

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

İşçiden işçiye uzanan bir dayanışma köprüsü: İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı | İşçi Mahallesi

İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı gönüllüleri ile işçi hakları mücadelesini, vakıf gönüllülerinin çalışmalarını, kazanımlarını ve dayanışmayı konuştuk. İşçi mahallesi ismi ile vakfın yayın organı olma...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol